Fundacja „Żyjmy w harmonii”, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz Kaszubskie Forum Kultury zapraszają na dwa koncerty „Nie ma Kaszub bez Polonii” w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski.

Trudna droga i wkład Kaszubów w przyłączenie ich ziem do odradzającej się niepodległej Polski, nie są powszechnie znane – uroczyste obchody rocznicowe są okazją do podkreślenia tego związku i przypomnienia ważnych zdarzeń z tamtego okresu. Zapraszamy na wyjątkową lekcję historii, w czasie której duch epoki przemówi do nas poprzez muzykę. Podczas pierwszego spotkania 11 maja o godz. 19.15 w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela (ul. Chylońska 129 w Gdyni-Chyloni) będziemy mieli okazję usłyszeć dwa gdyńskie chóry (Gdyński Chór Kameralny oraz Dzwon Kaszubski), które zaprezentują utwory patriotyczne – piosenki żołnierskie i powstańcze oraz kompozycje napisane do tekstów poetyckich, polskich i kaszubskich, od początku XX w. aż do lat nam najbliższych. Oba chóry wystąpią pod batutą dyrygenta Piotra Klemenskiego.

Historyczne tło tych czasów przedstawi Andrzej Busler – prezes gdyńskiego oddziału ZKP.

Podczas koncertu zabrzmią nie tylko połączone zespoły obu chórów, ale również publiczność będzie mogła dołączyć wykonując wspólnie wybrane pieśni.

Patronat medialny nad koncertami objęły: Radio Gdańsk oraz TVP3.