Wystartowało Kaszubskie Forum Kultury!

10 października 2016 r. uroczyście zostało otwarte Kaszubskie Forum Kultury. W wyremontowanych pomieszczeniach przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 18 w Gdyni pojawili się liczni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz Miasta Gdyni (w ich imieniu wystąpił wiceprezydent Marek Stępa), Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z prezesem Łukaszem Grzędzickim na czele, parlamentarzystów, samorządowców różnych szczebli oraz oczywiście miłośników kaszubszczyzny i kultury całego Pomorza, zrzeszeńców z Gdyni i zaprzyjaźnionych partów.

Po powitaniu gości przez prezesa gdyńskiego oddziału ZKP Andrzeja Buslera, wystąpiła prezes Fundacji KFK Teresa Hoppe.

Więcej o celach, dla których powołano KFK, przeczytacie w zakładce: O NAS. Tam znajdziecie również statut Forum.

Uroczystego przecięcia wstęgi i tym samym otwarcia KFK dokonali: A. Busler, T. Hoppe, M. Stępa oraz senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego.

Następnie ks. Prałat Edmund Skalski dokonał poświęcenia lokalu KFK.

Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy Z kaszubsko-słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego. Uczestnikom wydarzenia zaprezentował ją senator K. Kleina, który podkreślił m.in. konieczność poznawania historii Pomorza, też zachodniej jego części, bo na tych terenach po raz pierwszy pojawiła się nazwa Kaszuby i tam należy szukać początków naszej kultury i historii.

W artystycznej części wystąpili: Tomasz Fopke oraz Wojciech Złoch, którzy zaprezentowali kilka pieśni kaszubskich i gdyńskich.

Serdecznie zapraszamy do oglądania zdjęć z tego wydarzenia, które prezentujemy w fotogalerii. Autorami zdjęć są Ewa Hoppe i Piotr Lessnau.

A oto, co pisały i mówiły o otwarciu Kaszubskiego Forum Kultury pomorskie media:

Gazeta Kaszubska:

http://www.gazetakaszubska.pl/69607/gdyni-otwarto-kaszubskie-forum-kultury

Radio Kaszëbë:

http://radiokaszebe.pl/amatorska-dzejalnosc-zmienile-na-fakcjonowanie-profesjonalny-jinstitucje/