Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni zorganizowało 18 listopada spotkanie poświęcone wybitnemu kaszubskiemu uczonemu prof. Gerardowi Labudzie. Jego uczestnicy wysłuchali wspomnień przyjaciółki Profesora Marii Krośnickiej, obejrzeli film „Wybitne postacie Uniwersytetu – prof. Gerard Labuda” oraz zapoznali się z wystawą „Gerard Labuda (1916-2010). Kaszuba w Poznaniu”.

Prof. Gerard Labuda został ogłoszony na Pomorzu patronem roku 2016. Ten wybitny historyk rodem z Kaszub urodził się w Nowej Hucie, ale swoje dziecinne i młodzieńcze lata spędził przede wszystkim w Luzinie i do tej miejscowości wielokrotnie powracał już jako znany w całej Polsce naukowiec. Tutaj też został pochowany, a dzięki postawionemu w tym roku pomnikowi wciąż jest obecny w swojej rodzinnej wsi.

O tych związkach z Luzinem, ale też o karierze zawodowej Profesora, Jego życzliwości i skromności opowiadała w KFK Maria Krośnicka, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie i przyjaciółka śp. G. Labudy. Podkreślała też miłość Profesora do kaszubszczyzny. Twierdził, że dobrze znał tylko jeden język – kaszubski. Przekonywał również, że każdy z nas jest zobowiązany do pielęgnowania rodzinnej mowy. Ponadto uważał, że znajomość języka kaszubskiego i funkcjonujący w nim ruchomy akcent ułatwiał mu przyswajanie każdego nowego języka – mówiła M. Krośnicka.

Uczestnicy spotkania obejrzeli też film „Wybitne postacie Uniwersytetu – prof. Gerard Labuda” przygotowany przez Filmotekę Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – Uniwersyteckie Studio Filmowe. Dzięki niemu można było się m.in. dowiedzieć, jak bardzo patron 2016 r. czuł się związany z językiem i kulturą kaszubską, a także o znaczeniu, jakie miała dla niego „Historia Kaszubów” nazwana przez Profesora największym dziełem Jego życia.

Na zakończenie pięknego wieczoru w KFK Zuzanna Szwedek-Kwiecińska z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie opowiedziała zebranym o wystawie „Gerard Labuda (1916-2010). Kaszuba w Poznaniu”, której jest współautorką. Wystawę wciąż można oglądać w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury przy al. Marsz. Piłsudskiego 18 w Gdyni. Serdecznie zapraszamy!