W piątek 16. grudnia 2016 r. na zaproszenie Kaszubskiego Forum Kultury dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni przedstawiły jasełka pod tytułem „Gòdë, Gòdë, niedługò mdą Gòdë i przińdze Gwiôzdka”.

Było to barwne, radosne widowisko oparte na bożonarodzeniowych obyczajach kaszubskich. Dzieci były wyposażone w rekwizyty, miały okolicznościowe stroje oraz dużo radosnego zapału przy prezentacji ciekawego programu, wyreżyserowanego przez Panią Urszulę Chomicką, nauczycielkę języka kaszubskiego i opiekunkę całego zespołu.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że dzieci mówiły i śpiewały swobodnie po kaszubsku, co niewątpliwie jest efektem nauczania języka kaszubskiego w szkole.

Do KFK na jasełka przybyły również wraz ze swoją nauczycielką dzieci ze SZP nr 6, które wspólnie z aktorami przy choince zaśpiewały kilka kaszubskich kolęd.

Na zakończenie dzieci zostały obdarowane przez organizatorów kuferkami kaszubskich krówek. Atmosfera tego świątecznego wieczoru zapewne pozostanie na długo w pamięci wszystkich jego uczestników.

Fot. Cyprian Chomicki, Sławomir Pokriefke