7 lutego w Kaszubskim Forum Kultury gościliśmy Stanisława Jankego, pisarza, poetę, tłumacza i dziennikarza. Było to pierwsze spotkanie z cyklu podwieczorków literackich. Poprowadził je Dariusz Majkowski, który rozpoczął od przedstawienia literackiej drogi pana Stanisława. Przypomniał lata jego dzieciństwa w Lipuszu, pierwsze fascynacje poezją i kaszubszczyzną, debiut w miesięczniku „Pomerania” i liczne książki jego autorstwa.

Następnie publiczności zaprezentował się sam literat, który recytował fragment z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Przetłumaczenie tego dzieła na język kaszubski zapewniło mu największy rozgłos i również podczas spotkania w KFK poświęcono mu najwięcej uwagi. Oprócz tego wiele było pytań o rozwój kaszubszczyzny i o najnowszą publikację S. Jankego „Poczet pisarzy kaszubskich”. Uczestnicy podwieczorku pytali o kryteria doboru opisanych tam literatów, o obrazy zamieszczone w książce, o przebieg prac… Pan Stanisław cierpliwie odpowiadał, a na zakończenie odniósł się jeszcze do swojej pracy dziennikarskiej, w której zajmował się m.in. pisaniem reportaży związanych z tragicznymi wydarzeniami z grudnia 1970 r.

Warto podkreślić, że – jak na podwieczorek przystało – zebrani mogli przez całe spotkanie raczyć się słodkościami i kawą. Zapewniając, że będzie to standard podczas spotkań tego typu, zapraszamy już teraz na kolejny taki wieczór! 9 marca naszym gościem będzie Piotr Dziekanowski – autor m.in. kaszubskojęzycznego kryminału „Kòmùda”, książki science-fiction „Nalazłé w Bëtowie” oraz komiksów.