16 lutego gościem Kaszubskiego Forum Kultury była Ida Czaja, znakomita kaszubska poetka i recytatorka, autorka takich tomików jak: „Mòjim mùlkã je kam”, „Przechlastłô idila”, „Kropla krëwi. Dërgnienié”, „Czôrny kléd”.
Rozmawiając z prowadzącym spotkanie Dariuszem Majkowskim opowiadała m.in. o swoich pierwszych kontaktach z językiem kaszubskim, którego uczyła się od babci, a potem od nauczycieli, którzy przygotowywali ją do konkursów recytatorskich „Rodnô mòwa”.

Wspominała też swój debiut poetycki w piśmie „Tatczëzna” oraz dziękowała swoim mistrzom, którzy prowadzili ją literackimi i kaszubskimi ścieżkami. Wśród nich wymieniła m.in. śp. prof. Jerzego Tredera i Barbarę Pisarek.

Najważniejszym momentem spotkania były jednak recytacje w wykonaniu pani Idy. Prezentowała m.in. swoje utwory oparte na Biblii. Co ciekawe, oprócz odniesień do wiary nie brakowało w nich też czysto ludzkiej miłości, a nawet erotyki. „Pismo Święte jest niezwykle bogate. Wątek miłości między kobietą a mężczyzną jest w niej często obecny, czego przykładem są takie postaci jak Dawid i Batszeba, Ewa czy Maria Magdalena” – podkreślała I. Czaja.

Na zakończenie poetka opowiadała o swoich utworach związanych z czarami oraz – na wesoło – o tym, dlaczego uczniowie w jej szkole uważają ją za czarownicę. Nie zabrakło też pytań od uczestników spotkania. Dotyczyły one poezji, piękna kaszubskiego słowa i wielkich postaci pomorskiej literatury i nauki.

Było to jedno z dłuższych spotkań, które w ostatnim czasie odbyły się w Forum, ale nikt z uczestników tego nawet nie zauważył i wszyscy do samego końca jak urzeczeni słuchali fantastycznej recytacji I. Czai, która na zakończenie tego niezwykłego wieczoru wybrała utwór opowiadający o kaszubskich upiorach.