Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zaprasza do Kaszubskiego Forum Kultury na wernisaż wystawy fotograficznej Edmunda Kamińskiego „Oblicza Chrystusa w oczach artystów Pomorza i Europy”, który odbędzie się w poniedziałek 20 marca 2017 r. o godz. 17.30 w siedzibie KFK w Gdyni przy al. Marszałka Piłsudskiego 18. Wydarzenie uświetni koncert chóru „Bursztynowa Nuta” z Wielkiego Kacka pod batutą Piotra Klemenskiego.

Edmund Kamiński (ur. 1934 w Kartuzach) – fotografik, znawca kultury kaszubskiej. W 1956 r. uczestniczył w powstaniu Zrzeszenia Kaszubskiego oraz współtworzył jego oddział w Kartuzach. Dwa lata później założył Klub Inteligencji Kaszubskiej w Kartuzach, w którym pełnił funkcję prezesa. Od 1961 r. jest związany z Wejherowem, gdzie prowadził bardzo ożywioną działalność zawodową i społeczną. W 1967 r. stanął na czele komitetu założycielskiego Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie, którego został wieloletnim pracownikiem. W 1991 r. z jego inicjatywy na wejherowskim rynku stanął pomnik Jakuba Wejhera. Od lat 80. ubiegłego wieku Edmund Kamiński zajął się pracą publicystyczną, która zaowocowało licznymi monografiami. Jego pasją od zawsze była fotografia. Zorganizował ponad dwieście wystaw tematycznych w Polsce, Niemczech, Francji i Szwecji. Obecna wystawa prezentowana w Kaszubskim Forum Kultury powstała ze zbiorów gromadzonych przez autora przez ostatnie dwadzieścia lat. W 2016 roku Edmund Kamiński został uhonorowany przez ZKP Gdynia Medalem Srebrna Tabakiera Abrahama.

„Bursztynowa nuta” to chór mieszany działający od 7 lat przy parafii Św. Wawrzyńca w Gdyni. Liczy dziś 15 członków i jest zespołem w pełni amatorskim. W swoim repertuarze dopracował się już niemal stu utworów, od arcydzieł renesansowych do muzyki współczesnej, polskiej i europejskiej.