12 lipca, kilka dni przed uroczystościami odpustowymi w sanktuarium w Sianowie, Kaszubskie Forum Kultury wraz z Gdyńskim Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zorganizowało spotkanie poświęcone Matce Bożej Królowej Kaszub.
Wydarzenie odbyło się w siedzibie KFK przy al. Marszałka Piłsudskiego w Gdyni. Rozpoczęło się projekcją półgodzinnego filmu „Swiónowskô nasza Matinkò”, który prezentował m.in. historię kultu maryjnego w Sianowie oraz relacjonował wizytę Kaszubów z Polski u rodaków w Kanadzie. Podczas tej podróży do kraju klonowego liścia trafiła kopia sianowskiej figurki Królowej Kaszub. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że największą wartością filmu są zdjęcia z koronacji Matki Bożej papieskimi koronami w 1966 r. i krótkie fragmenty tej uroczystości nagrane prywatnymi kamerami (m.in. wystąpienie wielkiego kaszubskiego poety i działacza Jana Trepczyka).
Kolejną częścią lipcowego wieczoru w KFK była promocja książki Eugeniusza Pryczkowskiego „Swiónowskô nasza Matinkò. Dzieje parafii i Sanktuarium oraz cuda Królowej Kaszub”. Autor opowiadał o historii powstania tej publikacji, do której materiały zbierał od wielu lat, przypomniał też w skrócie dzieje kultu Matki Bożej Królowej Kaszub i podkreślał jego znaczenie dla rozwoju kaszubszczyzny. Przytoczył też kilka cudów, jakie dokonały się za pośrednictwem Swiónowsczi Matinczi, a które zostały opisane w książce. O swoim kulcie do Królowej Kaszub opowiedziało też kilku uczestników spotkania.
Na zakończenie wszyscy obecni wspólnie odśpiewali najbardziej znaną religijną kaszubską pieśń: „Kaszëbskô Królewò”.

 

Fotorelacja ze spotkania znajduje się tutaj.