W siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury przy al. Marszałka Piłsudskiego w Gdyni odbyła się projekcja filmu „Folk & Roll”, który jest poświęcony kaszubskim zespołom grającym nietradycyjnie i sięgającym po takie gatunki muzyczne jak punk, rock czy jazz.
Twórcy tego filmu zaprezentowali większość zespołów, jakie działały w pierwszej dekadzie XXI wieku. Wiele z nich jest zresztą obecnych na kaszubskich scenach aż do dzisiaj.
O problemach dotykających zespoły śpiewające po kaszubsku opowiadała zebranym Tatiana Slowi, która była wokalistką zespołu The Rozmish i zrealizowała film „Folk & Roll”, a 9 sierpnia pojawiła się w KFK w Gdyni jako gość specjalny. Odpowiadała na pytania Dariusza Majkowskiego dotyczące m.in. charakterystycznych cech kaszubskiej muzyki i otwartości muzycznego rynku na kaszubskojęzyczne utwory oraz przytaczała przykłady zespołów i wokalistów z Kaszub, którzy zrobili ogólnopolską karierę.
Organizatorami projekcji i spotkania z Tatianą Slowi byli: Kaszubskie Forum Kultury oraz Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Fotogalerię z projekcji filmu oraz ze spotkania z Tatianą Slowi można zobaczyć tutaj.