W Kaszubskim Forum Kultury odbyła się promocja książki Jan Drzeżdżon. Twórczość kaszubska. Tę cenną publikację wydał Instytut Kaszubski w Gdańsku, a opracowali ją prof. Marek Cybulski i prof. Daniel Kalinowski. 6 września w siedzibie KFK przy al. Marszałka Piłsudskiego pojawił się drugi z wymienionych uczonych i opowiadał przede wszystkim o życiu Jana Drzeżdżona oraz o jego zasługach dla kaszubskiej literatury i języka.
Prof. Kalinowski podkreślił, że kaszubskojęzyczne utwory pisarza i poety pochodzącego z Domatowa mają wielką wartość literacką i – chociaż nie ma w nich żywej fabuły, a bohaterami są często zwykli ludzie pełni ograniczeń i wad – potrafią przykuć uwagę czytelnika i przenieść go do innego świata pełnego metafor, piękna i niespiesznego zachwycania się światem i człowiekiem. Jak podkreślał gość KFK, z utworów Drzeżdżona można wiele dowiedzieć się o samym sobie.
Prof. Kalinowski opowiadał też o recepcji dzieł autora Twarzy Smętka w Polsce i na Kaszubach, zwrócił uwagę na to, że chociaż nie są one łatwe w odbiorze, to zasłużyły na znacznie lepsze przyjęcie przez kaszubskich rodaków Drzeżdżona.
Warto podkreślić, że jeszcze przed rozpoczęciem spotkania autorskiego wszystkie egzemplarze promowanej książki, które dotarły do KFK, zostały wykupione. To najlepszy dowód na to, że recepcja twórczości Jana Drzeżdżona jest obecnie znacznie lepsza niż w czasach, gdy żył pisarz. Zachęcamy
do lektury jego dzieł i zapraszamy na kolejne spotkania organizowane w Forum.
Promocję książki Jan Drzeżdżon. Twórczość kaszubska zorganizowały: Kaszubskie Forum Kultury
oraz Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

 

 

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo tutaj