20 września w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury przy al. Marszałka Piłsudskiego odbyło się spotkanie poświęcone filmowi „Kamerdyner”. Jednym z gości był Mirosław Piepka, współautor scenariusza i współproducent filmu. Gość podkreślał m.in., że to dzieło może mieć duże znaczenie w walce ze stereotypami dotyczącymi Kaszubów, bo ukazuje prawdę o skomplikowanych wzajemnych relacjach między nimi a Niemcami i Polakami w pierwszej połowie XX w.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji filmu Bożeny Olechnowicz, która pokazała, jak wyglądała praca nad „Kamerdynerem” w piaśnickich lasach. M. Piepka zaznaczył, że mord w Piaśnicy będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w powstającym filmie, ale nie jest to obraz traktujący o wojnie. Głównymi tematami są: miłość i międzyludzkie relacje. Autor scenariusza dodał również, że dzieło to jest skierowane nie tylko do Kaszubów, ale przede wszystkim do Polaków i Niemców, którzy zazwyczaj bardzo niewiele wiedzą o historii Pomorza i trudnych losach mieszkańców Kaszub.
Drugim gościem spotkania w KFK był Eugeniusz Pryczkowski, który jest konsultantem do spraw języka kaszubskiego podczas prac przy „Kamerdynerze”. Pracuje m.in. z Januszem Gajosem, który w filmie sporo mówi po kaszubsku, i – jak zapewnił E. Pryczkowski – radzi sobie znakomicie, bardzo starannie ucząc się wymowy każdego słowa. Dodajmy, że pierwowzorem postaci granej przez Gajosa jest Antoni Abraham.

 

 

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo tutaj