W Kaszubskim Forum Kultury 11 października odbyło się spotkanie z Tomaszem Sawickim, który zajmuje się m.in. propagowaniem wiedzy o dokonaniach armii dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.
Wieczór rozpoczął się od prezentacji filmu poświęconego 1. Dywizji Pancernej, która podczas II wojny światowej wyzwalała spod niemieckiej okupacji wiele holenderskich miejscowości. Później p. Sawicki opowiedział zebranym o interesującym epizodzie „wojennej drogi” tej dywizji – zwycięskiej bitwie o Axel. Gość KFK zaprezentował też dowody na to, że mieszkańcy tej miejscowości do dzisiaj pamiętają o żołnierzach, którzy zakończyli w tych stronach hitlerowskie rządy. Niezwykle interesującym potwierdzeniem jego słów jest Gdynia Museum, owoc kolekcjonerskiej pasji Mario Maasa, który od dzieciństwa zbierał pamiątki po wojnie, a przede wszystkim to, co było związane z wyzwoleniem Axel. Nazwa założonego przez niego muzeum nawiązuje do mostu Gdynia Bridge, jaki na kanale Axel – Hulst zbudowali polscy saperzy dla pancernych wozów.
Jak się okazało, wielu uczestników spotkania odwiedziło już Gdynia Museum w Axel i długo trwały rozmowy z p. Sawickim m.in. o tym, jak wspaniałą lekcją patriotyzmu (też tego lokalnego – gdyńskiego) było dla nich zwiedzanie tego niezwykłego miejsca.

 

 

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo tutaj