W tym roku obchodzimy 110. rocznicę urodzin Jana Trepczyka, wybitnego kaszubskiego poety, autora pieśni, znawcy języka kaszubskiego, autora dwutomowego słownika polsko-kaszubskiego.
Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni uczciło „Méstra Jana” m.in. za sprawą poświęconej mu wystawy.
25 października otworzył tę wystawę Radosław Kamiński, który przygotował ją wspólnie ze swoim ojcem Edmundem. Gość KFK zaprezentował zebranym postać Jana Trepczyka, który był jego dziadkiem i ojcem chrzestnym. Nie zabrakło więc wielu osobistych wspomnień, którymi pan Radosław Kamiński przeplatał bogaty w publikacje, osiągnięcia i nieraz dramatyczne przeżycia życiorys „Méstra Jana”.
Ważnym punktem spotkania była też prezentacja muzycznych utworów Trepczyka w wykonaniu Aleksandry Kucharskiej-Szefler, a także samego autora. Było to możliwe dzięki płycie wydanej przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie z oryginalnymi nagraniami pieśni śpiewanych przez Trepczyka i jego żonę Leokadię.
Na zakończenie uczestnicy wernisażu obejrzeli wystawę „Jan Trepczyk – pieśniodziej kaszubskiej ziemi. W 110. rocznicę urodzin” i korzystali z możliwości zadawania pytań jej autorowi.

 

 

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo tutaj