W dniach 9-14 grudnia 2017 roku Zespół Pieśni Tańca „Gdynia” uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Kultur w Zhuhai w Chinach. Zhuhai to miasto partnerskie Gdyni położone w prowincji Guangdong, przy granicy z Makau. Nazwa Zhuhai oznacza Morze Perłowe. Miasto posiada status specjalnej strefy ekonomicznej i jest częścią największej metropolii świata znanej jako Delta Rzeki Perłowej. Jest to duży ośrodek szkolnictwa wyższego oraz przemysłu elektronicznego, informatycznego, biotechnologii, farmaceutycznego, maszynowego, petrochemicznego. Obecnie budowany jest wielki most łączący Zhuhai z Hongkongiem.
Głównym repertuarem zaprezentowanym przez Gdynian podczas występów był program kaszubski, przyjęty z ogromnym entuzjazmem przez chińską publiczność. Największe brawa wywołała jednak pieśń „Wschód Czerwony” przygotowana specjalnie na chińskie tourne.
Po powrocie do Polski Zespół „Gdynia” otrzymał na ręce jego kierowniczki Danuty Pelplińskiej pismo gratulacyjne w językach: chińskim i angielskim od Dyrektora Biura spraw Zagranicznych w Zhuhai – Zhang  Meisheng.
Poniżej prezentujemy tłumaczenie listu gratulacyjnego:
Szanowna Pani Danuta Peplińska,
uroczysta inauguracja Festiwalu Turystyki i Kultury Guangdong odbyła się w Zhuhai 12 grudnia. Gdyński zespół zaprezentował wspaniałe pieśni i taniec w Gali Zewnętrznej, demonstrując tradycyjną kulturę rybacką Gdyni. Piosenka i taniec otworzyły okno dla Zhuhai, aby dowiedzieć się więcej o Polsce i Gdyni. Tymczasem pieśń, którą specjalnie dla nas przygotowaliście „Czerwony Wschód”, przyciągnęła nas bliżej. Sztuka przekracza granice i języki. Wasz wspaniały występ pogłębił nasze zrozumienie i doświadczenie kultury i tradycji obszarów nadmorskiej Polski, a szczególnie w Gdyni. W imieniu Biura Spraw Zagranicznych Zhuhai chciałbym serdecznie podziękować Waszemu Zespołowi.
Zhuhai jest jedną z pierwszych specjalnych stref ekonomicznych w Chinach. Jest także ważnym miastem portowym Chin. Zhuhai jest aktywny w wymianie kulturalnej ze światem zewnętrznym. Poczynając od Waszego występu, mamy nadzieję dołączyć do Gdyni, by promować wymianę kulturalną i artystyczną między dwoma miastami.
Chciałbym jeszcze raz podziękować za fantastyczny występ. Niech przyjaźń między Zhuhai i Gdynią trwa wiecznie. Życzę wszystkim szczęśliwego Nowego Roku.
Z poważaniem,
Zhang Meisheng
Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Zhuhai

Fotorelacja z występów Zespołu „Gdynia” w Chinach znajduje się tutaj.