W Kaszubskim Forum Kultury odbyła się promocja nowego przewodnika turystycznego po Gdyni. 21 lutego w naszej siedzibie przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 zebrało się wielu gości chcących posłuchać informacji o tej publikacji i być pierwszymi, którzy wezmą ją do ręki.
Autorami książki są: Jarosław Ellwart, Danuta Król i Tomasz Rembalski. To pierwszy gdyński przewodnik, w którym jest tak wiele o Kaszubach, a w dodatku wiedza na ten temat jest bardzo rzetelna – podkreślał podczas promocji dr Tomasz Rembalski, który odpowiadał za część historyczną książki. Rzeczywiście, w przewodniku znajdziemy informacje m.in. o Antonim Abrahamie, Zespole Pieśni i Tańca „Gdynia”, Chórze „Dzwon Kaszubski” czy o corocznych nagrodach przyznawanych przez gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – Medalach Srebrna Tabakiera Abrahama. Ponadto całość zamyka dodatek pt. Gdynia kaszubska?, gdzie została opisana historia Kaszubów, najważniejsze cechy języka kaszubskiego oraz wartościowe dzieła literackie.
Interesujące są też wiadomości o Gdyni „okiem archeologa” przybliżone przez Danutę Król. Oczywiście, nie zabrakło również bardzo ważnych dla turystów informacji o miejscach wartych obejrzenia, restauracjach, barach, parkingach czy ścieżkach rowerowych. O tym wszystkim rozmawiał z autorami podczas promocji Dariusz Majkowski.
Wydawca i współautor Jarosław Ellwart podkreślał, że jedną z inspiracji do powstania tej publikacji był cykl spacerów historyczno-krajoznawczych „Kaszubska Gdynia” realizowany przez Kaszubskie Forum Kultury i gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w ubiegłym roku. Warto dodać, że po zakończeniu promocji do autorów ustawiła się bardzo długa kolejka uczestników chcących uzyskać ich autografy.
Zachęcamy do lektury przewodnika, a więcej szczegółów na jego temat można znaleźć tutaj.

 

Gości przywitali: prezes KFK Jerzy Miotke oraz prezes ZKP Gdynia Andrzej Busler. Fot. Żaneta Janicka

Autorzy przewodnika od lewej: Tomasz Rembalski, Danuta Król, Jarosław Ellwart oraz prowadzący spotkanie Dariusz Majkowski. Fot. Żaneta Janicka

O szczegółach powstawania przewodnika mówił Jarosław Ellwart. Fot. Żaneta Janicka

Sala KFK wypełniła się do ostatniego miejsca. Fot. Żaneta Janicka

Autorzy podpisujący swoje dzieło. Fot. Żaneta Janicka