Pierwsze marcowe spotkanie w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni było poświęcone książce red. Edmunda Szczesiaka Drogą do nieba. Śladami Remusa. Publikacja ta okazała się prawdziwym pomorskim bestsellerem (współwydawca Jarosław Ellwart poinformował podczas promocji, że pierwszy nakład już został wyczerpany i potrzebny był dodruk).

Książka nawiązuje do kaszubskiej epopei Żëcé i przigòdë Remùsa Aleksandra Majkowskiego. Redaktor Szczesiak wędruje śladami głównego bohatera tego dzieła, opisuje miejsca i osoby pojawiające się w książce, ukazuje zmiany, jakie dokonały się na Kaszubach w czasie, który minął od powstania Remusa. Pierwsza część tej literacko-reporterskiej „wanogi” ukazała się w 1996 r. i nosiła tytuł Mała Odyseja. Drugi tom Drogą do nieba jest poświęcony przede wszystkim pielgrzymce kościerskiej do Wejherowa, którą przeszedł najpierw Remus, a później jego śladem Edmund Szczesiak. Porównując te czasy, autor sprawdza na ile kaszubska kraina zachowała swą unikatowość.

Podczas promocji w siedzibie KFK przy al. Marszałka Piłsudskiego autor najpierw przybliżył zebranym gościom dzieło Aleksandra Majkowskiego, potem opowiadał o pracy związanej z poszukiwaniami materiałów do swojej książki, a na zakończenie zapowiedział, że zamierza napisać trzecią część, która będzie związana również z Gdynią. Podkreślił także, że często Żëcé i przigòdë Remùsa są dla niego tylko swego rodzaju pretekstem do poszukiwań ciekawych miejsc i reporterskich tematów, które dostrzega wokół.

Każdy z obecnych mógł również zadać autorowi pytania dotyczące zarówno kaszubskiej epopei, jej bohaterów, jak i nowo wydanej pozycji oraz poprosić o pamiątkowy wpis.

Promocja Drogą do nieba. Śladami Remusa odbyła się 7 marca, a poprowadził ją Dariusz Majkowski.

Poniżej prezentujemy część fotorelacji ze spotkania. Więcej zdjęć znajdą Państwo w naszej galerii.

Redaktor Szczesiak opowiada o swojej „wanodze” śladami Remusa. Fot. Ewa Nowicka

Nawiązanie do pierwszej części „Małej Odysei” wywołało radosny uśmiech na twarzy autora. Fot. Ewa Nowicka

Nie zabrakło pamiątkowych wpisów spod pióra autora. Fot. Ewa Nowicka