W środowy wieczór 14 marca Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni gościło historyka sztuki, dra Romualda Bławata. Jest on autorem książki o Marianie Mokwie „Stolem z morza i Kaszub” i właśnie postaci największego polskiego marynisty zostało poświęcone to spotkanie.

Spotkanie poprowadził niezastąpiony Dariusz Majkowski. Fot. Ewa Nowicka

 

 

W swojej prezentacji R. Bławat przypomniał najważniejsze dokonania malarza, zaprezentował ciekawe koleje jego życia i omówił niektóre obrazy, zwłaszcza pochodzące z cyklu Apoteoza Polski Morskiej. Zwrócił również uwagę na kaszubską działalność Mokwy, w tym na współpracę z przywódcą młodokaszubów Aleksandrem Majkowskim oraz na finansowe wsparcie, jakiego udzielił Antoniemu Abrahamowi wybierającemu się na konferencję pokojową w Wersalu.

Tadeusz Bławat bardzo zainteresował słuchaczy swoim opowiadaniem. Fot. Ewa Nowicka

Nie zabrakło też wielu wątków gdyńskich, wśród których najwięcej zainteresowania wzbudziła kwestia budowy i działalności Galerii Morskiej, ważnego centrum sztuki plastycznej należącego do M. Mokwy.

Goście mogli zobaczyć wiele nieznanych obrazów Mariana Mokwy. Fot. Ewa Nowicka

Warto podkreślić, że książka „Stolem z morza i Kaszub” jest pierwszym w Polsce esejem monograficznym o życiu i twórczości M. Mokwy. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 2011 r.

Więcej zdjęć znajdą Państwo w naszej galerii