W środę, 9 maja miał miejsce pierwszy w tym roku spacer krajoznawczo-historyczny, który poprowadził dr Tomasz Rembalski.

Zaczęliśmy od północnej części Gdyni. Jako pierwsze zwiedzaliśmy Babie Doły i Nowe Obłuże, znane głównie z torpedowni i Opener Festiwal.

Pogoda dopisała, więc bez pośpiechu uczestnicy napawali się pięknem przyrody, dowiadując się przy okazji wielu ciekawostek historycznych dotyczących zwiedzanych terenów. W kręgu zainteresowania znalazł się m.in Stary Dwór Teodora Thymiana z 1883 roku w Nowym Obłużu. Dzięki uprzejmości Pani Bernadt, mieszkającej tam od lat 50-tych dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca. Mieliśmy też niepowtarzalną okazję wejścia do środka, a także zobaczenia archiwalnych fotografii ukazujących dwór i okoliczne zabudowania gospodarcze w czasach ich dawnej świetności.

Następnie, swoje kroki skierowaliśmy ku klifowi oksywskiemu, by przy opowieściach o dawnych, okolicznych wioskach kaszubskich, zejść na plażę. Stamtąd, swe kroki skierowaliśmy w stronę torpedowni i pozostałości elementów konstrukcyjnych łączących ją z lądem w Babich Dołach. Doszliśmy do miejsca, gdzie była niegdyś mało znana obecnie wioska rybacka, zwana Kochowo, która prawdopodobnie została zabrana przez wody Zatoki.

Spacer zakończyliśmy pod pomnikiem samolotu ćwiczebnego TS-8 Bies, znajdującego się przy wjeździe na dawne osiedle wojskowe.

Zachęcamy do udziału w kolejnych spacerach, wzbogaconych często o opowieści uczestników lub mieszkańców zwiedzanych miejsc. To świetna okazja do wzbogacenia informacji o naszym pięknym mieście Gdyni, których często nie znajdziecie Państwo w popularnych informatorach i przewodnikach.

Więcej zdjęć ze spaceru znajdziecie Państwo tutaj.