20 maja 2018 roku gdyńscy Kaszubi znaleźli się wśród wielu delegacji żegnających „Dar Młodzieży”. wypływający w Rejs Niepodległości dookoła świata. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci zarówno tych, którzy rozpoczęli swoją  „przygodę życia”, jak i tych, którzy licznie przybyli na Molo Południowe w Gdyni.

Gdyńska fregata odwiedzi 22 porty w 18 krajach świata. Jednym z najważniejszych punktów wyprawy będzie wizyta żaglowca w Panamie, gdzie załoga weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w styczniu 2019 roku. W ten niezwykły rejs wypłynęli studenci Akademii Morskiej oraz laureaci konkursu „Rejs Niepodległości”.

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu z kościoła Stella Maris wiodącego przez główne ulice Gdyni, prowadzące przez Skwer Kościuszki na Molo Południowe. W części oficjalnej, jako pierwszy głos zabrał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, który podkreślił, że ten rejs jest uhoronowaniem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz że dzięki odwiedzinom fregaty w wielu portach świata, Polacy poza granicami kraju będą mogli fizycznie dotknąć kawałka swojej Ojczyzny.

Członkowie kaszubskiej delegacji w trakcie przemarszu. Fot. Żaneta Janicka

Następnie zgromadzeni na gdyńskim nabrzeżu uczestniczyli we mszy świętej celebrowanej przy ołtarzu z lat 30-tych ubiegłego wieku, pochodzącego z „Daru Pomorza”, który wówczas odbył podobny rejs dookoła świata. Arcybiskup Sławomir Leszek Głódź w trakcie wygłaszania homilii przypomniał słowa Tadeusza Olechnowicza – pierwszego komendanta Daru Młodzieży, który powiedział, że żaglowiec ten jest „najlepszym dowodem polskiego optymizmu”. Do uczestników i organizatorów Rejsu kilka słów skierował Ojciec Święty Franciszek: „Łączę się z Wami duchowo (…) przekazuję serdeczne pozdrowienia oraz błogosławię całemu wydarzeniu” – te słowa przekazał podczas uroczystości, nuncjusz apostolski arcybiskup Mirosław Adamczyk.

Po uroczystej eucharystii głos zabrał premier RP Mateusz Morawiecki, który wspomniał o tym by młodzi ludzie uczestniczący w rejsie, będąc w każdym z portów świata świadczyli o tym, że Polska jest najważniejsza i najpiękniejsza. Zaznaczył też, że „Dar Młodzieży” w trakcie „ich wyprawy życia” ma zachwycać i przypominać o naszych przodkach, którzy walczyli za naszą wolność.

Tuż przed wypłynięciem „Daru Młodzieży”, kapitan Ireneusz Lewandowski złożył premierowi Morawieckiemu meldunek o pełnej gotowości załogi i fregaty do wypłynięcia w Rejs Niepodległości.

Załoga w gotowości. Fot. Żaneta Janicka

Chwilę przed trzynastą pod przycumowany w Basenie Prezydenta żaglowiec, podeszli młodzi ludzie stanowiący kolejne zmiany załogi rejsu i pomachali na pożegnanie tym, których przygoda właśnie się zaczęła, a fregata zaczęła odpływać z gdyńskiego nabrzeża, by sławić rocznicę odzyskania niepodległości.

„Dar Młodzieży” opuszczający rodzimą Gdynię. Fot. Żaneta Janicka

Gdyńscy Kaszubi z premierem RP Mateuszem Morawieckim i arcybiskupem Sławomirem Leszkiem Głodziem. Fot. Żaneta Janicka

 

Więcej zdjęć znajdą Państwo w naszej galerii.