W dniu 13 czerwca prezentowaliśmy w Kaszubskim Forum Kultury film dokumentalny „Historie w sieci zaplątane”, czyli opowieści z północnych Kaszub. Jest to interesująca historia o ginących zwyczajach i obrzędach, jakie przez wieki były praktykowane nad morzem i w jego pobliżu. Autorzy filmu Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń ukazują cztery pory roku na „nordze” ze szczególnym uwzględnieniem pracy rybaków, ich zabaw, sposobu spędzania czasu wolnego i tradycji.

fot. Ewa Nowicka

Po prezentacji filmu był też czas na rozmowę z jego twórcami i opowiadanie o swoich odczuciach dotyczących dzieła. Autorzy podkreślali, że w powstaniu Historii w sieci zaplątanych pomogło im wiele osób, którym zależało na utrwaleniu w pamięci kaszubskich zwyczajów, jak Mirosław Kuklik, Ewa Kownacka, Roman Drzeżdżon i przede wszystkim rybacy z Półwyspu Helskiego. Zapowiedzieli również, że kolejnym ich filmem będzie Kaszëba Remùs oparty na kaszubskiej epopei Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa.

fot. Ewa Nowicka

Wieczór uświetnił występ Gdyńskiego Chóru Kameralnego dyrygowanego przez Piotra Klemenskiego. Zaśpiewał on utwory związane z rybołówstwem, Morzem Bałtyckim i kaszubskimi zwyczajami.

fot. Ewa Nowicka

 

Więcej fotografii znajdziecie Państwo tutaj.