Fundacja „Żyjmy w harmonii”, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz Kaszubskie Forum Kultury zapraszają na drugi koncert z cyklu „Nie ma Kaszub bez Polonii” w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski.

Trudna droga i wkład Kaszubów w przyłączenie ich ziem do odradzającej się niepodległej Polski, nie są powszechnie znane – uroczyste obchody rocznicowe są okazją do podkreślenia tego związku i przypomnienia ważnych zdarzeń z tamtego okresu. Zapraszamy na wyjątkową lekcję historii, w czasie której duch epoki przemówi do nas poprzez muzykę. Podczas drugiego spotkania 23 czerwca (sobota) o godz. 14.30 w Sali Widowiskowej Domu Rzemiosła w Gdyni (ul. 10 Lutego 33) będziemy mieli okazję usłyszeć trzy gdyńskie chóry – Gdyński Chór Kameralny, Chór Mieszany „Dzwon Kaszubski” oraz Chór Dziecęcy „SorrisoSP 40 w Gdyni, które zaprezentują utwory patriotyczne – piosenki żołnierskie i powstańcze oraz kompozycje napisane do tekstów poetyckich, polskich i kaszubskich, od początku XX w. aż do lat nam najbliższych. Chóry wystąpią pod batutą dyrygenta Piotra Klemenskiego oraz Jolanty Karge-Kus.

 

Historyczne tło tych czasów przedstawi Andrzej Busler – prezes gdyńskiego oddziału ZKP.

Podczas koncertu zabrzmią nie tylko połączone zespoły obu chórów, ale również publiczność będzie mogła dołączyć wykonując wspólnie wybrane pieśni.

Patronat medialny nad koncertami objęły: Radio Gdańsk oraz TVP3.