W środę, 27 czerwca miał miejsce kolejny spacer krajoznawczo-historyczny, który poprowadził krajoznawca Jarosław Ellwart. Tym razem, tematem przewodnim były tereny położone wzdłuż rzeki Kaczej. Naszą podróż rozpoczęliśmy w parku przy majątku Mały Kack na ul. Folwarcznej. Nasz przewodnik dokładnie przybliżył zarówno historię pałacu jak i dawny wygląd okolicy, m.in. układ głównych dróg, który znacznie różni się od tego, który znamy dziś. Następnie, swe kroki skierowaliśmy w stronę wiaduktu kolejowego przy ul. Wielkopolskiej. Idąc wzdłuż torów piaszczystą drogą, która według planów ma zostać przekształcona w przedłużenie Drogi Gdyńskiej i prowadzić aż do Sopotu, odkryliśmy stary dom dróżnika. Budynek przeznaczony jest do wyburzenia, ale nadal ukazuje dawny styl architektury.

Uczestnicy spaceru przy majątku Mały Kack,obecnej restauracji „Biały Królik”. Fot. Żaneta Janicka

Kolejnym punktem wycieczki była parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej i przykościelny cmentarz, na którym odkryliśmy ostatnią pozostałość po cmentarzu ewangelickim – mogiłę szwedzkich marynarzy, których ciała w przeciągu kilku lat oddawało morze na gdyńskie plaże.

Idąc dalej, nie mogło zabraknąć wizyty przy XIX wiecznej szkole powszechnej – obecnie przedszkolu oraz XIX wiecznym domu młynarza – młynem, będącym jedynym zachowanym zakładem przemysłowym w tej okolicy.

Idąc wzdłuż Kaczej dotarliśmy do odrestaurowanej Adlerówki gdzie aktualnie mieści się „Pizzeria Orłowska” i galeria Liceum Plastycznego.

Spacer zakończyliśmy u ujścia Kaczej do zatoki – w dawnym miejscu zbornym orłowskich rybaków.

Mała,niepozorna Kacza wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczestników. Fot. Żaneta Janicka

Już dziś zapraszamy na kolejne spacery. Informacje podajemy na bieżąco na stronie KFK i na Facebooku.

Fotogalerię znajdą Państwo tutaj.