Za nami, kolejny krajoznawczo-historyczny spacer po gdyńskich dzielnicach. 18 lipca br. wraz z przewodnikami dr Tomaszem Rembalskim i Andrzejem Buslerem wybraliśmy się na wyprawę po Witominie. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był teren, gdzie kilkadziesiąt lat temu stał okazały folwark zniszczony doszczętnie w 1945 roku na skutek działań wojennych. Dr Rembalski przybliżył nam czasy kiedy Witomino było wsią i składało się z niewielu zabudowań i leśniczówki. W 1933 roku Witomino oficjalnie dołączono do obszaru Gdyni i tym samym stało się jej dzielnicą. Przed wojną zamieszkiwało je 4 tys. ludzi. Następnie udaliśmy się w kierunku dawnej Radiostacji, która przekazywała sygnał do 2003 roku. Sporo rodzin marynarskich zapamiętało tę instytucję jako słynne „Gdynia Radio”. W jego okolicy działał jeszcze dwie dekady temu wyciąg narciarski, po którym obecnie zostały niestety tylko wspomnienia.

Przewodnicy:dr Tomasz Rembalski i Andrzej Busler opowiadają o działaniu dawnej gdyńskiej Radiostacji. Fot. Ewa Nowicka

Następnie, idąc do miejsca dawnej leśniczówki (ul. 2 Morskiego Pułku Strzelców) minęliśmy kościół pw św. Maksymiliana Kolbe z otwartą dzwonnicą oraz bardzo charakterystyczne centrum mieszkalno-handlowe „Witawa”.

Kolejnym miejscem, które przybliżyli przewodnicy był 27-metrowy pomnik Matki Boskiej Gdyńskiej położony na Skwerze ks. Józefa Mowińskiego. Na różnych poziomach tego monumentu umieszczone są trzy figury z brązu przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem, św. Wojciecha oraz świętego Jana Pawła II. Dowiedzieliśmy się także o dziejach najstarszej witomińskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św., witomińskich stawach oraz historii ciężkich walk w 1939 i 1945 roku.

Pamiątkowa fotografia uczestników pod pomnikiem Matki Boskiej Gdyńskiej. Fot Ewa Nowicka

Spacer zakończyliśmy na ulicy Granicznej. Tam na początku lat 30. XX wieku zbudowano osiedle, (Towarzystwo Budowy Osiedli) które przeznaczone było dla mieszkańców „Chińskiej Dzielnicy” z okolic portowej części Gdyni.

Serdecznie dziękujemy przewodnikom i wszystkim, którzy spędzili z nami to popołudnie. Z tego miejsca zapraszamy także na kolejne wydarzenia. Szczegóły już niebawem.

Więcej zdjęć znajdą Państwo klikając tutaj.