Za nami, kolejny krajoznawczo-historyczny spacer po gdyńskich dzielnicach. 18 lipca br. wraz z przewodnikami dr Tomaszem Rembalskim i Andrzejem Buslerem wybraliśmy się na wyprawę po Witominie. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był teren, gdzie kilkadziesiąt lat temu stał okazały folwark zniszczony doszczętnie w 1945 roku na skutek działań wojennych. Dr Rembalski przybliżył nam czasy kiedy Witomino było wsią i składało się z niewielu zabudowań i leśniczówki. W 1933 roku Witomino oficjalnie dołączono do obszaru Gdyni i tym samym stało się jej dzielnicą. Przed wojną zamieszkiwało je 4 tys. ludzi. Następnie udaliśmy się w kierunku dawnej Radiostacji, która przekazywała sygnał do 2003 roku. Sporo rodzin marynarskich zapamiętało tę instytucję jako słynne „Gdynia Radio”. W jego okolicy działał jeszcze dwie dekady temu wyciąg narciarski, po którym obecnie zostały niestety tylko wspomnienia.
Następnie, idąc do miejsca dawnej leśniczówki (ul. 2 Morskiego Pułku Strzelców) minęliśmy kościół pw św. Maksymiliana Kolbe z otwartą dzwonnicą oraz bardzo charakterystyczne centrum mieszkalno-handlowe „Witawa”.
Kolejnym miejscem, które przybliżyli przewodnicy był 27-metrowy pomnik Matki Boskiej Gdyńskiej położony na Skwerze ks. Józefa Mowińskiego. Na różnych poziomach tego monumentu umieszczone są trzy figury z brązu przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem, św. Wojciecha oraz świętego Jana Pawła II. Dowiedzieliśmy się także o dziejach najstarszej witomińskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św., witomińskich stawach oraz historii ciężkich walk w 1939 i 1945 roku.
Spacer zakończyliśmy na ulicy Granicznej. Tam na początku lat 30. XX wieku zbudowano osiedle, (Towarzystwo Budowy Osiedli) które przeznaczone było dla mieszkańców „Chińskiej Dzielnicy” z okolic portowej części Gdyni.
Serdecznie dziękujemy przewodnikom i wszystkim, którzy spędzili z nami to popołudnie. Z tego miejsca zapraszamy także na kolejne wydarzenia. Szczegóły już niebawem.
Więcej zdjęć znajdą Państwo klikając tutaj.
Komentarze są wyłączone.