Do końca sierpnia 2018 roku w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach (ul. Kościerska 1) można oglądać wystawę „Serce Gdyni – plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii”. Podczas finisażu 23 sierpnia br., przewodnikiem po wystawie był Andrzej Busler, prezes gdyńskiego oddziału ZKP, a wspierał go Marcin Scheibe, kolekcjoner dawnych zdjęć.

Andrzej Busler i Marcin Scheibe opowiadają o Gdyńskiej wystawie. Fot. Ryszard Mielewczyk

Wspólne zdjęcie. W tle wystawa. Fot. Ryszard Mielewczyk

 

Za najważniejszy element łączący oba miasta Andrzej Busler wskazał osobę Aleksandra Majkowskiego – co prawda urodzonego Kościerzynie, ale mieszkającego i działającego w Kartuzach, który zmarł w szpitalu w Gdyni przy placu Kaszubskim, 10 lutego 1938 r.

Andrzej Busler mocno podkreślał, że slogan – Gdynia – wsią rybacką – jest powielany przez lata, a powstał jako dziennikarski trick na przyciągnięcie uwagi czytelników. Wskazał, że rybackim centrum było Oksywskie Piaski, gdzie w międzywojniu stacjonowało 180 rybaków.

Pomysł wystawy narodził się w naszym oddziale – wyjaśniał Andrzej Busler. – Nie ma dziś Jerzego Miotke, on był był takim głównym pomysłodawcą, wychwycił profil pana Marcina na Facebooku.

Marcin Scheibe, potomek gdyńskiej rodziny rybackiej, gdyński oddział ZKP oraz Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni wspólnie zrealizowali wystawę fotograficzną.

Spotkanie rozpoczęło się w pomieszczeniach Muzeum Kaszubskiego. Publiczność zasiadła w trzech salach. Fot. Ryszard Mielewczyk

Spotkanie otworzyła dyrektor Muzeum – Barbara Kąkol. Fot. Ryszard Mielewczyk

 

Korzystając z okazji Barbara Kąkol, dyrektor muzeum podziękowała darczyńcom placówki, a podziękowania te wręczył wiceburmistrz Kartuz Wojciech Jaworowski. Otrzymali je Maria i Zbigniew Sikora z Kiełpina, Wojciech Kanka, Krystyna Grzymkowska. Z darczyńców nieobecny był Arkadiusz Ulenberg.

Wiceburmistrz Kartuz – Wojciech Jaworowski, wręczał podziękowania dla darczyńców Muzeum. Fot. Ryszard Mielewczyk

 

Oprawę muzyczną spotkania zapewnili członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby”, przybliżając pieśni rybackie i kaszubskie.

Tekst na podstawie materiałów Naszemiasto.pl/Kartuzy

Wiązanka pieśni rybackich i kaszubskich. Fot. Ryszard Mielewczyk

 

Więcej zdjęć ze spotkania można zobaczyć tutaj.

Relacja na stronie „Dziennika Bałtyckiego” wraz z wideo – kliknij tutaj.