22 sierpnia 2018 roku na długo zapadnie w naszej pamięci. Tego dnia odbyła się ostatnia projekcja filmowa z cyklu „Letnie kino w KFK”. Uczestnicy tym razem obejrzeli dokument „Mocarz”, poświęcony Danielowi Czapiewskiemu, twórcy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Do jego szczególnych dokonań zaliczyć możemy sprowadzenie syberyjskiego „domu Polskiego Zesłańca” z 1864 roku, „domu Kaszuby Trapera” z Kanady oraz zagrody Powstańca Listopadowego z polskiej enklawy w Turcji – Adampola. To jedynie niewielka część dokonań Daniela Czapiewskiego.

Maciej Czapiewski – Fot. Ewa Nowicka

Po projekcji, głos zabrał Maciej Czapiewski – brat nieżyjącego od 5-ciu lat bohatera spotkania. Wspominał o początkach powstawania szymbarskiej placówki, o podróżach swego brata poza granice naszego kraju, a także poszukiwaniu swoich krewnych między innymi w odległej Kanadzie. Spotkanie swoim występem muzycznym uświetniła Weronika Pryczkowska.

Weronika Pryczkowska. Fot. Ewa Nowicka

Dziękujemy wszystkim naszym Gościom, którzy odwiedzili nasze Forum podczas kolejnych seansów. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Elżbiety i Eugeniusza Pryczkowskich, którzy od samego początku w niezwykle ciekawy sposób prowadzili każde z filmowych spotkań.

Elżbieta i Eugeniusz Pryczkowscy. Fot. Ewa Nowicka

Chcielibyśmy również zaprosić wszystkich 29 sierpnia 2018 roku na godzinę 17:30 na następne spotkanie w KFK z Małgorzatą Sokołowską, autorką nowej pozycji zatytułowanej „Polski cud nad Bałtykiem”.