Miniony środowy wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci. Tego dnia oficjalnie zakończyliśmy organizowany przez Kaszubskie Forum Kultury i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni kurs haftu kaszubskiego złotogłowia – złotnicy oraz otworzyliśmy poplenerową wystawę prac artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych Oddziału Gdańskiego. Na początku spotkania zarząd KFK na czele z prezesem Jerzym Miotke powitał zebranych gości w naszej siedzibie przy al. Piłsudskiego, a w szczególności: mistrzynię haftu Danutę Niechwiadowicz – prowadzącą kurs kaszubskiej złotnicy oraz Alicję Serkowską – prezesa STL Oddziału Gdańskiego. W dalszej części, prowadzący spotkanie Dariusz Majkowski prowadził rozmowę z Alicją Serkowską o Stowarzyszeniu Twórców Ludowych oraz o plenerze na Oksywiu, którego owoce podziwiać możemy do końca roku na świeżo otwartej wystawie w KFK.

Alicja Serkowska opowiada o plenerze zorganizowanym na Oksywiu. Fot. Ewa Nowicka

Kolejną osobą, która odpowiadała na pytania publiczności i prowadzącego była Danuta Niechwiadowicz. Przybliżyła krótką historię haftu kaszubskiego – złotogłowia oraz przedstawiła proces powstawania czepców, które zostały wykonane przez uczestniczki kursu.

Danuta Niechwiadowicz krok po kroku omówiła jak powstają czepce. Fot. Ewa Nowicka

Po tej części nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia kursu oraz nagród za szczególny wkład i zaangażowanie w tworzenie prac haftem – szychem ufundowanych przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdyni reprezentowany przez: wicenaczelnik Karin Moder oraz inspektor Natalię Spychalską. Nagrody UM Gdynia otrzymały: Irena Peplińska i Brygida Hochschutz.

Laureatki nagród Irena Peplińska, i Brigida Hochschutz wraz z Prezesem Jerzym Miotke, Danutą Niechwiadowicz, Danutą Krygier, Renatą Gleinert, wicenaczelnik Karin Moder oraz inspektor Natalią Spychalską. Fot. Ewa Nowicka

 

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas obejrzenie obu wystaw.

Uczestniczki warsztatów w własnoręcznie wykonanych czepcach. Fot. Ewa Nowicka

Złotnicą pokryły się nie tylko czepce, ale także muchy, torebki i wiele innych rzeczy. Fot. Ewa Nowicka

Część publiczności i piękne prace kaszubskiej złotnicy. Fot. Ewa Nowicka

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją w naszej galerii.  
Prace uczestniczek kursu można podziwiać tutaj.