W sobotę 17 listopada 2018 r. w Domu Rzemiosła w Gdyni, odbyło się Oratorium „Requiem Piaśnickie”, czyli epos regionalny w hołdzie pomordowanym w Lasach Piaśnickich w 1939 roku.

Po przywitaniu licznie przybyłej widowni przez prezesów Kaszubskiego Forum Kultury i Gdyńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, słowo wstępne dotyczące okrucieństwa i ludzkiej tragedii zbrodni piaśnickiej wygłosił dr Piotr Szubarczyk z IPN. Następnie członkowie Teatru Otwartego z Gdańska na czele z dyrektorem Dariuszem Wójcikiem i przy akompaniamencie organowym Andrzeja Nanowskiego, uczcili i przypomnieli w bardzo piękny i poruszający sposób osobiste dramaty osób tam poległych, kładąc mocny akcent na tragedie matek, dzieci i błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej, której sylwetka została szczególnie zaakcentowana. Dźwięki silników ciężarówek, płaczu, rozpaczy i strzałów dopełniały realizmu tamtych dni, a śpiew ptaków przenosił w spokojny już las, pamiętający jednak tragedię jaką człowiek zgotował człowiekowi. Poruszona widownia doceniła kunszt artystyczny wieńcząc koncert owacjami na stojąco.

Publiczność zgromadzona przed koncertem. Fot.Sławomir Pokriefke

Prezes KFK -Jerzy Miotke wita zebranych gości. Fot. Sławomir Pokriefke

Artyści Teatru Otwartego z Gdańska w trakcie koncertu. Fot. Sławomir Pokriefke

 

 

 

 

Dr Piotr Szubarczyk w trakcie wygłaszania słowa wstępnego. Fot. Sławomir Pokriefke

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć ks. prałata Daniela Nowaka -kapelana w stowarzyszeniu Rodzina Piaśnicka. Fot. Sławomir Pokriefke

Więcej zdjęć znajdą Państwo klikając tutaj.