26 stycznia br. w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się premiera „Przygód Remusa” – więcej można dowiedzieć się – kliknij tutaj. Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Kaszubskie Forum Kultury, które są partnerami tego przedsięwzięcia przygotowały kilka wydarzeń wokół remusowej premiery:

– 16 styczeń godz. 17.30: spotkanie wprowadzające w tematykę styczniowej premiery spektaklu „Przygody Remusa”, zatytułowane: „Wokół epopei”. Gościem spotkania będzie Andrzej Busler – prezes ZKP Gdynia, który przybliży skomplikowane losy powstania i wydania dzieła Aleksandra Majkowskiego oraz szeroką tematykę związaną z tą piękną książką. Spotkanie poprowadzi red. Dariusz Majkowski. Fragmenty Remusa w języku kaszubskim zaprezentuje Łucja Lesner – uczennica VI LO w Gdyni. Podczas tego wieczoru nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej Piotra Zatonia „Kaszuba Remus”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie KFK przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 w Gdyni.

16 styczeń – 8 luty: w Kaszubskim Forum Kultury (al. Marszałka Piłsudskiego 18 w Gdyni) będzie można oglądać wystawę fotograficzną autorstwa Piotra Zatonia  „Kaszuba Remus”. Wystawa fotograficzna „Kaszuba Remus” jest adaptacją powieści „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego. Składa się z kilkunastu tablic. Do każdej ze scen przedstawionych na fotografiach dołączono zaadaptowany fragment powieści.
Adaptacja wybranych scen z remusowej powieści wykonana została z wykorzystaniem fotografii inscenizowanej, w której nie rejestruje się tego, co naturalnie dzieje się przed obiektywem (jak ma to miejsce na przykład w reportażu czy dokumencie) tylko tworzy się rzeczywistość specjalnie na potrzeby fotografii. Wymaga to przede wszystkim pomysłu, a co za tym idzie przygotowania scenariusza popartego badaniami historycznymi. Konieczny jest duży nakład pracy grupy osób. Niezbędne są takie osoby jak kierownik produkcji/reżyser, scenograf/charakteryzator/kostiumolog, fotograf, historyk, aktorzy oraz statyści.