Od stycznia do kwietnia 2019 roku trwała II edycja kursu haftu złotogłowia kaszubskiego „Złotnica”, zorganizowana przez Kaszubskie Forum Kultury i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni. Prowadzącą była mistrzyni hafu kaszubskiego Danuta Niechwiadowicz – członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W kursie uczestniczyło 10 osób, które przez trzy miesiące, zgłębiały niełatwą sztukę haftowania tzw. szychem.

25 kwietnia br. w Kaszubskim Forum Kultury odbył się wernisaż prac wykonanych podczas kursu. Na początku spotkania prezesi KFK: Jerzy Miotke i Danuta Krygier oraz ZKP Gdynia: Andrzej Busler powitali uczestników kursu gratulując im wytrwałości, dokładności i pięknych prac, będących owocami żmudnego i długiego procesu twórczego. Złotnica należy do najtrudniejszej i najbardziej skomplikowanej technicznie, szkoły haftu kaszubskiego. Następnie nastąpiło wręczenie dyplomów uczestnictwa kursu i podziękowania. Ważnym punktem spotkania było wspomnienie przez A. Buslera, zmarłej dzień wcześniej mistrzyni haftu kaszubskiego Haliny Węsięrskiej, związanej od lat z gdyńskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, twórczyni wielu wspaniałych prac, wystaw i laureatki konkursów hafciarskich.

W dalszej części spotkania – podczas kawowego poczęstunku – wymieniano się doświadczeniami. Cześć prac wykonanych przez uczestniczki kursu zostanie zgłoszona w najbliższym XXIV Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego w Lini.

Mistrzyni haftu kaszubskiego – Danuta Niechwiadowicz w otoczeniu prezesów KFK i ZKP Gdynia. Fot. Żaneta Janicka

Uczestnicy kursu i prace kaszubskiej złotnicy. Fot. Żaneta Janicka

Spotkanie zakończono wspólnym, pamiątkowym zdjęciem. Fot. Żaneta Janicka

Więcej zdjęć z wydarzenia jest dostępna w fotogalerii – kliknij tutaj.