Kaszubskie Forum Kultury oraz Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają w środę 24 lipca na godzinę 17:30 do siedziby KFK na spotkanie z Małgorzatą Sokołowską, która promować będzie I tom swojej najnowszej książki pt.: „Kobiety Gdyni. Kapelusik z piórkiem” .

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu pozycji.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

 

 

 

 

Kobiety Gdyni tom 1: „Kapelusik z piórkiem” (do 1939 r.) – na kartach książki pojawia się ponad 400 gdynianek: kaszubskie panie i panny oraz przybyszki ze wszystkich stron Polski, a nierzadko i świata. Panie były właścicielkami kamienic i pensjonatów, prowadziły kilkanaście kobiecych stowarzyszeń, sklepy pod własnym szyldem i firmy, były lekarkami, architektkami. Angażowały się też w akcje społeczne – i to do tego stopnia, że w grudniu 1938 r. zabrakło nieobdarowanych dzieci na Gwiazdkę, więc z podarkami ruszyli gdynianie do okolicznych wsi. Akcją dożywiania dzieci w 17 szkołach i 14 przedszkolach było na stałe objętych 5 tys. małych gdynian. Od tamtych „kapelusików” można i dziś uczyć się wiele.
Skąd taki tytuł? Gdy jedna z pań walczyła, by zostać pierwszą w historii naszego miasta radną, zewsząd słyszała chichy śmichy: co to zmieni, gdy obok łysych głów pojawi się kapelusik z piórkiem?…
Na zakończenie jest też, i owszem, damska kronika kryminalna a w niej „kwitnący nierząd” – nieodłączny element portowego miasta. (źródło – Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC)