Kaszubskie Forum Kultury, Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Urząd Miasta Gdynia zapraszają na pierwszą taką w naszym mieście inscenizację batalistyczną, w której weźmie udział kilka grup rekonstrukcyjnych.

Nawiązywać będzie do wydarzeń z wojen ze Szwedami w XVII wieku, a dokładnie z lat 1626-1629. Jak powszechnie wiadomo, wielkie bitwy przechodzą do historii jak np. bitwa pod Trzcianną, Hamersztynem, Gniewem czy Oliwą i tylko one zostały dokładnie opisane. Jednak wojna to także potyczki mniejszych oddziałów, które miały różne zadania bojowe, a których nikt nie opisał. I jeśli choć jeden raport uczestnika, który przeżył nie został złożony, „bitewka” przechodziła w niepamięć.

W czwartek 15 sierpnia na Polance Redłowskiej zostanie zaprezentowana jedna z wielu takich potyczek jakie miały miejsce w czasie wojen ze Szwedami, a które mogły się wydarzyć w wielu miejscach, o których nikt nie wspomniał na kartach historii. Wozy z zaopatrzeniem dla wojska kursujące z Pucka do Gdańska po proch dla wojska nieszczęśliwie wpadają w zasadzkę szwedzkiego oddziału, który niespodziewanie wylądował na brzegu nieopodal Gdyni, aby siać zamęt na tyłach wojsk Rzeczpospolitej. Uzbrojeni w muszkiety i armaty Szwedzi, będą atakować oddziały polskie z wielkim hukiem i premedytacją. Trup będzie słał się gęsto. Padać będą nie tylko od broni palnej, ale i siecznej. Jak to będzie wyglądało? Wystarczy przybyć na godzinę 18:00 na Skwer Arki przy bulwarze nadmorskim, aby wraz z rekonstruktorami przemaszerować na miejsce bitwy i w świetle pochodni, na własne oczy zobaczyć pierwszą historyczną inscenizację w Gdyni w realiach XVII wieku.

Jeśli kto wrażliwy na huk armat, szczęk oręża lub przemoc wojenną, niech nie przybywa sam, jeno najbliższych zabierze, co by do domu w zdrowiu i spokoju doprowadzić.

Oprócz inscenizacji i przemarszu będzie można dotknąć oręża i wyposażenia, a także zrobić sobie zdjęcia z rekonstruktorami. Więc bądźcie tam z nami! Serdecznie zapraszamy! Niechaj historia przemówi swoim głosem!