Serdecznie zapraszamy w środę 28 sierpnia na  godz. 17:30 do siedziby KFK na promocję książki pt.  „Zespół osadniczy z epoki kamienia – Rzucewo, gmina Puck, stanowisko 1” pod red. Danuty Król. Wydawcą pozycji jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami wydania są Urząd Gminy w Pucku i Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck.

Publikacja jest podsumowaniem wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych na osadzie łowców fok z epoki kamienia.

Rzucewo to malownicza wieś nad Zatoka Pucką, która już ponad 100 lat temu była miejscem badań wykopaliskowych. To właśnie z nich dowiadujemy się o życiu dawnych rybaków i łowców. Wiemy jak wyglądały ich domy, gliniane naczynia i podstawowe narzędzia pracy z kamienia. Wiemy na co polowali i jakie łowili ryby . Spacerując dziś gdyńskim bulwarem i podziwiając klify Kępy Oksywskiej trudno wyobrazić sobie że przed tysiącami lat teren Zatoki Puckiej zajmowały równiny nadmorskie z niewielkimi jeziorami. Prezentowane w publikacji nieznane dotąd odkrycia z rzucewskiej osady są unikatowe w skali europejskiej. Ich opracowania podjęło się dwudziestu dwóch specjalistów z ośrodków naukowych i muzealnych z Polski i Europy Jeden z rozdziałów poświecono pierwszym odkrywcom osady dzięki którym o stanowisku w Rzucewie pisano już w przewodnikach wydawanych w okresie międzywojennym. Warto przypomnieć słowa Prof. Konrada Jażdżewskiego kierownika rzucewskich wykopalisk w latach 1928 – 1929 „… Z niezwykłą satysfakcją oglądało się co roku, jadąc z Poznania nad morze ( do Rzucewa – red.), pobliską Gdynię, przemieniającą się niebywale szybko z wioski rybackiej w nowoczesne spore miasto portowe…”.

Poszukując dziś śladów dawnych rybaków i łowców z nad Zatoki Puckiej możemy odwiedzić Park Kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie, gdzie zobaczyć można zabytki z przeprowadzonych wykopalisk i rekonstrukcje dawnych domów i pracowni.