10 sierpnia 2019 roku odbyło się Święto Wielkiego Kacka, połączone z Dniem Św. Wawrzyńca i odpustem w tamtejszej parafii. Ta dzielnica Gdyni to jeden z mateczników kaszubszczyzny nadmorskiego miasta. To także miejsce działalności wielkokackiego Koła Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego współpracującego z Radą Dzielnicy Wielki Kack oraz tamtejszą parafią pw. Św. Wawrzyńca.

Imprezę rozpoczęto spacerem krajoznawczo-historycznym prowadzonym przez historyka dr. Tomasza Rembalskiego. Półtorej godziny później otwarto główną część festynu w ramach, którego przygotowano wiele atrakcji – warsztaty plastyczne dla najmłodszych, konkursy dla dzieci i dorosłych, pokazy sprzętu gaśniczego i pierwszej pomocy oraz specjały kuchni kaszubskiej. Kulminacyjnym punktem imprezy był spektakl „Hulay dusza” w wersji kaszubskiej w wykonaniu Teatru Maszoperia. Gościem wielkokackiej imprezy był członek Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego – senator RP Sławomir Rybicki, który ufundował nagrody związane z konkursem wiedzy o Wielkim Kacku. Sponsorem nagród konkursowych był także poseł RP Tadeusz Aziewicz. Gościliśmy również prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej PKM Zdzisława Kędziorę oraz wiceprezesa i naczelnika OSP PKM Jerzego Kulczyka.

Organizatorem Święta Wielkego Kacka był gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dziękujemy naszym partnerom za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia: Radzie Dzielnicy Wielki Kack, parafii pw. Św. Wawrzyńca oraz Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej im. ks. Antoniego Muchowskiego. Święto Wielkiego Kacka to już kolejna impreza, którą realizujemy w tej dzielnicy Gdyni w ostatnich latach. Jak zwykle mogliśmy skorzystać z pomocy i zaangażowania wielkokackiej społeczności za co serdecznie dziękujemy.

Spacer historyczny-krajoznawczy rozpoczęto od kościoła Św. Wawrzyńca. Fot. Andrzej Busler

Dr. Tomasz Rembalski opowiadał o dziejach Wielkiego Kacka. Fot. Andrzej Busler

Otwarcie festynu. Fot. Adam Labuhn

Atrakcje dla najmłodszych. Fot. Adam Labuhn

Pokazy pierwszej pomocy. Fot. Adam Labuhn

Pokazy sprzętu gaśniczego dla najmłodszych. Fot. Mariusz Pająk

Uczestnicy konkursu wiedzy o Wielkim Kacku z senatorem RP Sławomirem Rybickim oraz prowadzący imprezę: Ewa Nowicka i Edward Barzowski. Fot. Mariusz Pająk

Spektakl „Hulay dusza” Teatru Maszoperia. Fot. Andrzej Busler

Więcej zdjęć autorstwa Mariusza Pająka, Adama Labuhna i Andrzeja Buslera jest dostępna w fotogalerii – kliknij tutaj.