Wczoraj, tj. 4 września miała miejsce w KFK ostatnia oficjalna projekcja filmu „Tobaka”, będącego współczesną interpretacją kaszubskiej legendy „Diobelsczie zielsko”. Film opowiada o powstaniu tabaki oraz perypetiach Adama (Gracjan Fopke) poszukującego swojej zaginionej siostry (Ewa Nowicka). Wartka akcja, wszechobecna tajemnica i czarci pierwiastek w postaci diabła (Adama Hebel), trzymają widza w napięciu do ostatniej minuty.

To krótkometrażowe dzieło stworzone i zagrane w większości przez młodych amatorów zaskakuje profesjonalizmem na każdej płaszczyźnie.  Reżyserem, scenarzystą i autorem zdjęć jest Piotr Pastalenc – pełen pasji do kamery Kaszuba. Filmem „Tobaka” udowodnił swoje ogromne zamiłowanie do kaszubszczyzny. Kręcił go szczególnie z myślą o młodym pokoleniu, które spędzając długie godziny w sieci, nie miało okazji zobaczyć kaszubskojęzycznego filmu choćby w najbardziej popularnym serwisie internetowym jakim jest YouTube. Celowy brak tłumaczenia na język polski ma skłonić i zachęcić nie tylko Kaszubów do nauki tego języka, a nietuzinkowa treść, klimat oraz zawarte w filmie piękne krajobrazy do zainteresowania się tematyką tego regionu.

Prezes KFK – Jerzy Miotke, wita młodego reżysera. Fot. Żaneta Janicka

Kadr z filmu „Tobaka”, a w nim trójka młodych aktorów: Gracjan Fopke, Ewa Nowicka oraz Ewelina Stefańska. Fot. Żaneta Janicka

Piotr Pastalenc opowiada o powstaniu swojego dzieła filmowego. Fot. Żaneta Janicka

Prezesi – KFK Jerzy Miotke i ZKP Gdynia Andrzej Busler dziękują reżyserowi za propagowanie kaszubszczyzny i pokaz „Tobaki” w KFK. Fot. Żaneta Janicka

Możliwe, że w najbliższej przyszłości film ten zostanie wzbogacony o napisy w języku kaszubskim, aby dopełnić misję kształcenia, a tym samym podtrzymania kultury kaszubskiej. W tajemnicy powiemy, że w planach jest nakręcenie drugiej części „Tobaki”. Mamy nadzieję, że reżyser nie pozwoli nam czekać na nią długo i zaszczyci nas projekcją w Kaszubskim Forum Kultury.

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Film można oglądnąć tutaj.