Środowym gościem Kaszubskiego Forum Kultury była Małgorzata Sokołowska. Autorka książek o Gdyni i jej mieszkańcach idzie jak burza. Tym razem skupiła się na żeńskiej części naszego miasta tworząc serię „Kobiety Gdyni”. Wczoraj zaprezentowała nam drugi tom zatytułowany „Ciche bohaterki”, obejmujący czas II Wojny Światowej. Prezentuje w nim szereg, nierzadko młodziutkich kobiet, które złożyły swój los, a niekiedy i los swoich rodzin, na ołtarzu Ojczyzny. Część z nich przetrwała tamten okropny czas, część zginęła. Części było dane doczekać życia w wolnej Polsce, a część musiała pozostać na emigracji. Niemniej każda z tych kobiet odznaczyła się niesamowitą odwagą i determinacją.

Wykonując tak banalne zawody jak kelnerki, ekspedientki, stenotypistki czy telefonistki miały dostęp do ogromu przydatnych informacji, które następnie przekazywały stronie polskiej. Działały między innymi w Tajnym Hufcu Harcerzy, Szarych Szeregach, Podokręgu Północnym ZWZ-AK, Związku Jaszczurczym, Armii Andersa, a nawet brały udział w powstaniu warszawskim.

Takimi „cichymi bohaterkami” były również matki zezwalające swoim pociechom na konspiracyjną walkę z wrogiem i wspierające je w tej niebezpiecznej grze, krawcowe szyjące elementy wyposażenia do przemytu poufnych dokumentacji i planów niemieckich. czy żony i matki udostępniające swoje domostwa dla tajnych spotkań.

Wszystkie te niesamowite i często wzruszające historie gdynianek, pieczołowicie opracowane w drugim tomie zostały w wielkim skrócie zaprezentowane przez panią Małgosię. Jak zwykle nie obyło się bez żywej dyskusji i komentarzy. Na koniec spotkania został odczytany list z podziękowaniem dla autorki, w którym Małgorzata Zwiercan – Poseł na Sejm RP wyraża swoją pełną aprobatę dla tematyki serii „Kobiety Gdyni”. A my niecierpliwie czekamy na III tom, który jest w przygotowaniu.

Tradycyjne powitanie autorki przez Jerzego Miotke – Prezesa Kaszubskiego Forum Kultury. Fot. Żaneta Janicka

Małgorzata Sokołowska z pasją opowiada o gdyńskich „Cichych bohaterkach”. Fot. Żaneta Janicka

Pytania do autorki kierował między innymi dr Jan Mordawski. Fot. Żaneta Janicka

Swoją obecnością zaszczycił nas Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji – Michał Guć. Na zdjęciu autorka – Małgorzata Sokołowska – wpisuje dedykację. Fot. Żaneta Janicka

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.