Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni zaprasza 11 grudnia 2019 r. o godz. 17.30 do Kaszubskiego Forum Kultury (al. Marszałka Piłsudskiego 18 w Gdyni) na promocję audiobooka Bajki gdyńskie / Gdińsczé bôjczi na podstawie utworów Krzysztofa Wójcickiego. Gośćmi spotkania będą twórcy audiobooka: Magdalena Kropidłowska, Tatiana Slowi, Andrzej Busler i Dariusz Majkowski. Przedsięwzięcie objął swym patronatem Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Projekt zaistniał dzięki pomocy Anny Kopickiej-Wójcickiej. Autorem szaty graficznej audiobooka jest absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Małgorzata Bądkowska (Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC).

W 2000 roku ukazały się Bajki i baśnie gdyńskie autorstwa Krzysztofa Wójcickiego (1955–2013). Autor, tworząc tę książkę przybliżył w bajkowy sposób większość dzielnic Gdyni. Wiele lat po tym wydaniu powracamy do gdyńskiej, bajkowej wędrówki Krzysztofa Wójcickiego. Czynimy to w postaci audiobooka. Na pierwszej płycie zamieszczamy bajki o czterech gdyńskich dzielnicach. Rozpoczynamy od najstarszej z nich – czyli Oksywia, kolejne to: Babie Doły, Obłuże i Pogórze. Naszym zamiarem w przyszłości jest przybliżenie następnych dzielnic, mając nadzieję, że gdyńskie bajki Krzysztofa Wójcickiego, przyciągną kolejne pokolenia miłośników różnych pokoleń. Pamiętając o kaszubskich korzeniach miasta Gdyni, oddajemu do Państwa rąk, nagranie w podwójnej wersji językowej – polsko-kaszubskiej. Do zobaczenia na gdyńskim, bajkowym szlaku Miasta z morza i marzeń.

Andrzej Busler (ze wstępu)

Krzysztof Wójcicki – (ur. 12 marca 1955 w Poznaniu, zm. 16 lutego 2013 w Los Angeles) – prozaik, dramaturg, eseista, znawca Kaszub i Pomorza. Doktor nauk humanistycznych – absolwent teatrologii na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonat i badacz twórczości Heleny Modrzejewskiej. Autor książek przybliżających niezwykle ciekawe postacie i dzieje Pomorza m.in. – Rozmowy z Mokwą, Rozmowy z ks. Hilarym Jastakiem i Rozmowy z grafem Albrechtem von Krockow. Autor serii książek dla najmłodszych: Bajki i baśnie gdyńskie, Bajki i baśnie sopockie oraz Bajki i baśnie kościerskie. Przez wiele lat kierownik literacki Teatru Miejskiego w Gdyni, a w latach 1991–1994 jego dyrektor naczelny i artystyczny. W 1992 roku zrealizował z wielkim rozmachem na pokładzie „Daru Pomorza” widowisko plenerowe – Księga Krzysztofa Kolumba, według dramatu Paula Claudela.

Wydanie audiobooka zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Dostępny jest także film promocyjny dotyczący projektu: