11 grudnia br. w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni odbyła się promocja audiobooka Bajki gdyńskie / Gdińsczé bôjczi przygotowanego na podstawie utworów Krzysztofa Wójcickiego (1955–2013). Wydawcą jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni. Gośćmi spotkania byli twórcy tego projektu: Magdalena Kropidłowska, Tatiana Slowi, Andrzej Busler i Dariusz Majkowski. Poza rozmową na temat szczegółów realizacji projektu, sporą atrakcją dla publiczności, były zaprezentowane „na żywo” fragmenty gdyńskich bajek. W spotkaniu uczestniczyła rodzina Krzysztofa Wójcickiego – syn Konrad Wójcicki wraz z małżonką i córką. Autorem szaty graficznej audiobooka jest absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Małgorzata Bądkowska. Przedsięwzięcie objął swym patronatem Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Autorzy projektu podczas promocji audiobooka. O lewej: Dariusz Majkowski, Andrzej Busler, Magdalena Kropidłowska i Tatiana Slowi. Fot. Żaneta Janicka

O swoim ojcu i jego twórczości mówił Konrad Wójcicki. Fot. Żaneta Janicka

Część publiczności w Kaszubskim Forum Kultury. Fot. Żaneta Janicka

Dostępny jest także film promocyjny dotyczący projektu:

Szersze informacje o projekcie można znaleźć na blogu Księgarni Kaszubsko-Pomorskiej CZEC – wejdź tutaj.

Więcej zdjęć z wydarzenia można zobaczyć – wejdź tutaj.

W 2000 roku ukazały się Bajki i baśnie gdyńskie autorstwa Krzysztofa Wójcickiego (1955–2013). Autor, tworząc tę książkę przybliżył w bajkowy sposób większość dzielnic Gdyni. Wiele lat po tym wydaniu – w 2019 roku, twórcy audiobooka powrócili do gdyńskiej, bajkowej wędrówki Krzysztofa Wójcickiego. Na pierwszej płycie zamieszczono bajki o czterech gdyńskich dzielnicach. Rozpoczęto od najstarszej z nich – czyli Oksywia, kolejne to: Babie Doły, Obłuże i Pogórze. Zamiarem twórców tego projektu jest przybliżenie w następnych latach kolejnych gdyńskich dzielnic, mając nadzieję, że gdyńskie bajki Krzysztofa Wójcickiego, przyciągną kolejne pokolenia miłośników różnych pokoleń. Pamiętając o kaszubskich korzeniach miasta Gdyni, nagranie zarejestrowano w podwójnej wersji językowej – polsko-kaszubskiej.

Krzysztof Wójcicki – (ur. 12 marca 1955 w Poznaniu, zm. 16 lutego 2013 w Los Angeles) – prozaik, dramaturg, eseista, znawca Kaszub i Pomorza. Doktor nauk humanistycznych – absolwent teatrologii na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonat i badacz twórczości Heleny Modrzejewskiej. Autor książek przybliżających niezwykle ciekawe postacie i dzieje Pomorza m.in. – Rozmowy z Mokwą, Rozmowy z ks. Hilarym Jastakiem i Rozmowy z grafem Albrechtem von Krockow. Autor serii książek dla najmłodszych: Bajki i baśnie gdyńskie, Bajki i baśnie sopockie oraz Bajki i baśnie kościerskie. Przez wiele lat kierownik literacki Teatru Miejskiego w Gdyni, a w latach 1991–1994 jego dyrektor naczelny i artystyczny. W 1992 roku zrealizował z wielkim rozmachem na pokładzie „Daru Pomorza” widowisko plenerowe – Księga Krzysztofa Kolumba, według dramatu Paula Claudela.

Wydanie audiobooka zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.