19 grudnia 2019 roku w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni zakończono kurs haftu złotogłowia kaszubskiego. Jest to najstarsza i najbardziej wymagająca technicznie, odmiana haftu kaszubskiego. W dawnych czasach, te piękne kompozycje haftu zdobiły czepce bogatych pań z Kaszub. Dziś, te wzory znajdziemy także na współczesnych częściach kobiecej i męskiej garderoby oraz dodatkach do nich. W zeszłym roku, torebkę zdobioną tą odmianą kaszubskiego rękodzieła otrzymała księżna Kate (księżna Cambridge), podczas wizyty na Pomorzu.

Kaszubskie Forum Kultury oraz gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego od blisko trzech lat starają się kultywować ten rodzaj haftu kaszubskiego. W ostatnich kilku miesiącach, w siedzibie KFK odbył się cykl warsztatów, w którym uczestniczyło kilkanaście pań pod czujnym okiem Danuty Niechwiadowicz – mistrzyni tej dziedziny, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Po kilku miesiącach żmudnej pracy, uczestniczki zaprezentowały efekty swej pracy. Podczas wernisażu można było zobaczyć nie tylko, pięknie zdobione czepce, ale i torebki, opaski, obrazy, sakiewki oraz pasy. Tradycyjne, kaszubskie wzory wyszyte złotą i srebrną nicią na czarnym, bordowym i zielonym aksamicie to prawdziwy majstersztyk rękodzieła regionalnego. Za swoją wytrwałość i zaangażowanie, uczestniczki kursu otrzymały z rąk władz KFK i ZKP Gdynia dyplomy, mające przypominać o odbytym kursie, ale i motywować do dalszego rozwoju i rozpowszechniania wiedzy i umiejętności unikalnego i tak bardzo trudnego haftu szychem (kaszubskiej złotnicy). Cykl warsztatów odbył się przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mistrzyni haftu Danuta Niechwiadowicz wraz z uczestniczkami kursu oraz władzami KFK i ZKP Gdynia. Fot. Żaneta Janicka

Wręczenie dyplomów uczestniczkom kursu. Fot. Żaneta Janicka

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii z wydarzenia, którą można znaleźć wejdź tutaj. Autorką zdjęć jest Żaneta Janicka.

Dostępny jest także krótki film z zajęć, gdzie uczestniczki opowiadają o swojej przygodzie ze złotnicą, pokazując jednocześnie jak wygląda praca nad tym haftem – wejdź tutaj.

 

Kurs finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury

i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Mistrz tradycji”.