W środę, 29 stycznia w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni odbyła się promocja książki (Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego wydanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Na spotkanie przybyła autorka tej publikacji – córka głównego bohatera – Sławina Kosmulska.

Wieczór rozpoczął się od wysłuchania nagrania wywiadu z Lechem Bądkowskim, który opowiadał o swoim udziale w bitwie o Narwik. Następnie licznie zgromadzonych gości powitał prezes Kaszubskiego Forum Kultury – Andrzej Busler.

Spotkanie otworzył prezes KFK – Andrzej Busler. Żaneta Janicka

Najważniejszą częścią spotkania była rozmowa z autorką książki. Odpowiadając na pytania Dariusza Majkowskiego, Sławina Kosmulska wracała do dzieciństwa i swoich relacji z ojcem, mówiła o odkryciach poczynionych w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej i o tym, jak bardzo komunistyczne władze interesowały się działalnością Lecha Bądkowskiego. Opowiadała też o strachu, jaki towarzyszył rodzinie w czasie strajku w stoczni gdańskiej oraz po ogłoszeniu stanu wojennego.

Sławina Kosmulska i dr Dariusz Majkowski podczas rozmowy. Fot. Żaneta Janicka

Ważnym tematem poruszanym podczas spotkania była działalność Sławiny Kosmulskiej w Klubie Studentów „Pomorania” (warto zaznaczyć, że na sali znajdowały się trzy byłe prezeski tego klubu: Tatiana Slowi, Ewelina Stefańska i autorka promowanej książki).

Po zakończeniu rozmowy Andrzej Busler zaprezentował wybrane przez siebie myśli Lecha Bądkowskiego dotyczące m.in. wartości nadziei, miłości do kobiet, wytrwałości i pokonywania własnych ograniczeń.

Uczestnicy spotkania mogli również wysłuchać fragmentów promowanej książki, jakie czytała dziennikarka Radia Gdańsk Tatiana Slowi. Na zakończenia była okazja do zadawania pytań, dzielenia się wspomnieniami związanymi z bohaterem książki i oczywiście uzyskania autografu autorki (Nie)znanego życia figuranta Lecha Bądkowskiego.

Fragmenty książki prezentowała Tatiana Slowi – dziennikarka Radia Gdańsk. Fot. Żaneta Janicka

Chętni mogli też obejrzeć wystawę komiksową „Lech Bądkowski – obrazy z życia”, jaka jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych do końca lutego. Zapraszamy również do lektury dwóch tekstów autorstwa Andrzeja Buslera przybliżających życie Lecha Bądkowskiego i jego związki z Gdynią:

– Biogram Lecha Bądkowskiego – wejdź tutaj

– Lech Bądkowski i jego związki z Gdynią – wejdź tutaj

Gratulacje od prezesa ZKP Gdynia Franciszka Gurskiego i wiceprezes KFK Danuty Krygier. Fot. Żaneta Janicka

Autorka podpisująca książkę. Fot. Żaneta Janicka

Sławina Kosmulska oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni – Stanisław Borski i radny Zenon Roda. Fot. Andrzej Busler

Więcej zdjęć ze spotkania można znaleźć – tutaj.

Książkę można nabyć w Księgarni CZEC – wejdź tutaj.