Nie znaleziono zdjecia

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i przeżywania Kaszubskiej Drogi Krzyżowej nadesłanej nam przez dr. Tomasza Fopke – dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jest to kontynuacja odbywającej się od początku tego wieku Kaszubskiej Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej. W tym roku ze względu na panującą pandemię, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wspólnie z O.O. Franciszkanami i Twoją Telewizją Morską z Wejherowa przygotowały inną formę – film powstały dzięki współpracy całego grona osób, zawierający rozważania Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim. Ich autorką jest od roku 2013 dr Ludmiła Modzelewska.

Co roku powstają nowe rozważania. W roku 2015 wyjątkowo ich autorką była Krystyna Labudda, dwa lata później – Stanisław Janke. W ubiegłym roku (2019), wejherowskie Muzeum wydało zbiór dotychczasowych rozważań wspomnianej Ludmiły Modzelewskiej Miłota ùkrziżowónô (Miłość ukrzyżowana).

Co roku inny jest patron Drogi – w tym roku jest to ks. kardynał Stefan Wyszyński – prymas Tysiąclecia. Tegorocznym przewodnikiem duchowym tego przedsięwzięcia jest o. Joel Kokott OFM, kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie. Dobrym duchem organizacji kaszubskich Dróg Krzyżowych w Wejherowie jest od lat Bartłomiej Muński OESSH.

Czytający nagrywali filmiki, które przesyłali do Muzeum. Zebrany materiał został uzupełniony o zdjęcia Kalwarii w Ziemi Świętej w Wejherowie oraz zmontowany przez TTM. Premiera odbyła się w Wielki Piątek, 10 kwietnia 2020 roku – na muzealnym kanale You Tube:

Czytają po kaszubsku to mieszkańcy Pomorza oraz m.in. Warszawy, Szczecina, Kazachstanu i… Japonii. Są to dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi, osoby świeckie i duchowne, uczeni. Z naszej rodzinnej Gdyni i macierzystego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego rozważania prezentują podczas IX Stacji – Karolina i Karol Zinkowie wraz ze swymi dziećmi. W poprzednich latach czynił to Kazimierz Zorn.