ZRZESZENIE KASZUBSKO-POMORSKIE ODDZIAŁ W GDYNI

KASZUBSKIE FORUM KULTURY

serdecznie zapraszają na

uroczystości Abrahamowe w 97. rocznicę śmierci Antoniego Abrahama

W tym roku, ze względu na trwającą pandemię Uroczystości Abrahamowe będą miały ograniczony wymiar. Na tę chwilę odłożyliśmy wybór i wręczenie Medali „Srebrna Tabakiera Abrahama”.

Program Uroczystości Abrahamowych w 2020 roku:

 

20 czerwiec

– godz. 16.30 – msza św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Gdyni-Oksywiu (ul. Płk. Dąbka 1) w intencji Antoniego i Matyldy Abrahamów. Po mszy św. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na ich grobie. W dalszej części, prezentacja tablicy związanej z Bernardem Chrzanowskim i ks. Antonim Muchowskim.

 

23 czerwiec

– godz. 17.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Antoniego Abrahama na placu Kaszubskim w Gdyni w 97. rocznicę jego śmierci.

– Symboliczne otwarcie trzeciej części wystawy Serce Gdyni ‒ plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii.

– po uroczystości na placu Kaszubskim przejście w stronę skrzyżowania ul. 10 Lutego i Mściwoja i prezentacja okolicznościowego baneru umieszczonego na kamienicy przy ul. Mściwoja 10 – rodziny Ciarów.

Tablica historyczna związana z Bernardem Chrzanowskim i ks. Antonim Muchowskim na oksywskim cmentarzu:

W 2019 roku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz Kaszubskie Forum Kultury wykonało na Cmentarzu Oksywskim szereg prac renowacyjnych grobów: Antoniego Abrahama, Bernarda Chrzanowskiego, ks. Antoniego Muchowskiego oraz ks. Joachima Krupki. Szczegóły można znaleźć – wejdź tutaj.

Zwieńczeniem tych działań było przygotowanie tablicy o historii Oksywia, rodów kaszubskich i Antoniego Abrahama. W tym roku przygotowaliśmy kolejną tablicę nawiązującą do zasłużonych postaci spoczywających w tym miejscu – Bernarda Chrzanowskiego i ks. Antoniego Muchowskiego.

Realizację tego zadania wspomogli: parafia pw. Św. Michała Archanioła – proboszcz ks. kanonik Kazimierz Glama, firma Stal Compleks Czesława Toruńczaka, Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC oraz Danuta Krygier, Jerzy Miotke, Andrzej Busler, Maciej Szafrański i Paweł Burski.

Dziękujemy także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Muzeum Kaszubskiemu w Kartuzach za udostępnienie archiwalnych zdjęć.

Wszystkim firmom, instytucjom i osobom prywatnym składamy serdeczne podziękowania za dalsze prace związane z pielęgnowaniem historii tego miejsca.

Oksywskie tablice. Fot. Andrzej Busler

 

Trzecia część wystawy Serce Gdyni ‒ plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii:

Jest kontynuacją projektu zapoczątkowanego w 2018 roku. Wówczas, dzięki pasji Marcina Scheibe – prawnuka Jakuba i Elżbiety, którzy zostali uwiecznieni na popularnej ławeczce Kaszubów na placu Kaszubskim w Gdyni powstała ta wystawa. Gdyński miłośnik historii, od wielu lat kolekcjonuje zdjęcia, pocztówki i inne dokumenty związane z placem Kaszubskim i jego okolicami, które udostępnia w internecie na stronie związanej z sercem dawnej Gdyni. Dużą wartością jest to, że Marcin Scheibe nawiązał wiele kontaktów z potomkami rodzin zamieszkującymi dawniej oraz obecnie w tym miejscu, integrując to środowisko.

W tym roku wzbogaciliśmy wystawę o kolejne tablice. Znajdą tam Państwo m.in. ciekawe zdjęcia i historie związane z rozbudową Szpitala Św. Wincentego w międzywojniu, budową kościoła przy ul. Portowej oraz czasami PRL-u. Wystawa będzie dostępna na placu Kaszubskim do końca lipca br.

Dziękujemy firmom, które dopomogły w realizacji tego przedsięwzięcia: Borski, Wydawnictwu Region, Księgarni Kaszubsko-Pomorskiej CZEC oraz AB Inwestor.

 

Baner związany z 100. rocznicą powrotu Macierzy na Pomorze 1920–2020:

Dzięki uprzejmości kaszubskiej rodziny Ciarów, właścicieli kamienicy przy ul. Mściwoja 10 w Gdyni udało nam się umieścić okolicznościowy baner nawiązujący do wspomnianej rocznicy. Projekt baneru w wielkości 3 x 11 m jest autorstwa Małgorzaty Bądkowskiej – absolwentki ASP w Gdańsku. Znajdziemy na nim cytat zaczerpnięty z twórczości Aleksandra Labudy: Droga do morza prowadzi przez serca Kaszubów / Droga do mòrza prowadzy przez serca Kaszëbów. Baner na kamienicy będzie można oglądać do końca lipca br. Będzie on doskonale widoczny z ul. 10 Lutego.

Składamy serdeczne podziękowania rodzinie Ciarów – Panu Bartoszowi Heniczowi za udostepnienie powierzchni na kamienicy oraz Małgorzacie Bądkowskiej i Małgorzacie Sokołowskiej za pomoc i społeczną pracę w realizacji tego przedsięwzięcia.

Projekt autorstwa Małgorzaty Bądkowskiej.

Z okazji Dni Abrahamowych, główna ulica Gdyni – Świętojańska zostanie udekorowana przez Miasto Gdynia – kaszubskimi flagami.

Ze względu na pandemię prosimy o zachowanie środków bezpieczeństwa (maseczki w czasie mszy św. i zachowanie odpowiedniego dystansu podczas poszczególnych etapów uroczystości).