1 lipca odbył się pierwszy z tegorocznego cyklu spacerów krajoznawczo-historycznych przygotowanych przez Kaszubskie Forum Kultury i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni. Po Kolibkach oprowadzał Jarosław Ellwart – autor wielu przewodników krajoznawczych.

Mimo zmiennej, lekko deszczowej pogody, frekwencja dopisała – w spacerze uczestniczyło blisko pięćdziesiąt osób. Ruszyliśmy spod głównego wejścia do galerii „Klif” w stronę lasu, prowadzącego na tzw. Górę Kapliczną, a następnie na wieżę widokową, z której tarasu rozciąga się przepiękny widok na Trójmiasto i Zatokę Gdańską. Po dłuższej chwili spędzonej na wieży, ruszyliśmy do miejsca, gdzie kiedyś znajdowała się cegielnia, wytwarzająca surowiec, z którego budowano sporo obiektów w dawnym Gdańsku i nie tylko. Zabytkowe obiekty z charakterystycznym oznaczeniem na cegłach: „Koliebken” znajdziemy w wielu miejscach Pomorza.

Ruszamy w lasy. Fot. Żaneta Janicka

Przy Górze Kaplicznej. Fot. Żaneta Janicka

Zmierzamy do wieży widokowej. Fot. Żaneta Janicka

Maszerując dalej przez tzw. Nowe Kolibki, udaliśmy się na drugą stronę alei Zwycięstwa, lasem – wzdłuż rzeki Sweliny, w stronę plaży, mijając miejsca, gdzie dawniej znajdowało się grodzisko słowiańskie.

Spacer zakończyliśmy przy pozostałościach Groty Marysieńki, znajdującej się nieopodal dworu w Kolibkach, będącej kiedyś punktem widokowym na Zatokę i małą przystań, skąd ruszały niegdyś tratwy do Gdańska, przewożące materiały ze wspomnianej cegielni.

Jarosław Ellwart opowiada o historii Kolibek. Po jego prawej stronie regionaliści gdyńscy: Andrzej Busler oraz Marcin Scheibe.

Wędrówka wzdłuż Sweliny – dawnej granicy pomiędzy Polską a Wolnym Miastem Gdańsk. Fot. Żaneta Janicka

 

Dziękujemy naszemu przewodnikowi Jarosławowi Ellwartowi, który zasypał nas ciekawostkami i ubogacił nas wiedzą o terenach, które wielokrotnie mijamy, nie znając do końca ich historii.

Bardzo się cieszymy, że wszyscy uczestnicy dali radę ukończyć trasę, mimo utrudnień terenowych. Obiecujemy, że kolejne trasy będą mniej wymagające, ale jeszcze bardziej ciekawe. Dziękujemy również za tak liczne przybycie, zachowanie odpowiednich odstępów i mamy nadzieję zobaczyć Państwa na kolejnym spacerze po Witominie, który odbędzie się 8 lipca o godz. 17.00 (zbiórka przy parku obok marketu Lidl, naprzeciwko Vitavy.) Spacer poprowadzą: Jarosław Ellwart oraz Andrzej Busler.

Więcej zdjęć można znaleźć w fotogalerii – wejdź tutaj.