Środowe popołudnie, 15 lipca upłynęło nam pod znakiem trzeciego z kolei spaceru w tym sezonie letnim. Przewodnicy: Piotr Kalka, Jarosław Ellwart i Andrzej Busler poprowadzili po wzniesieniach wyjątkowej dzielnicy Gdyni – Działek Leśnych. Rozpoczynając na najniższych partiach przy ul. Śląskiej, pięliśmy się stopniowo wzwyż, niczym w górach. Ale ukształtowanie terenu to nie jedyna rzecz jaka może zaskakiwać. Znajdują się tutaj perły architektury modernistycznej przeplatającej się z nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi, biurowcami, a także drewnianymi domkami  rodem z Podhala. Odwiedziliśmy aż pięć szkół, kościół Jezuitów, pierwszą pocztę z 1925 roku, przekształconą w budynek mieszkalny, kamienice wybudowane w latach trzydziestych, a także budynki noszące jeszcze ślady wojny. Przy okazji podziwialiśmy piękne  panoramy rozciągające się z najwyższych punktów dzielnicy. Gratką dla miłośników kaszubszczyzny była możliwość obejrzenia pięknych fasad kamienicy z kaszubskimi haftami przy ul. Warszawskiej oraz zapoznanie się z historią willi rodziny Kiedrowskich przy Tatrzańskiej 33, gdzie w międzywojniu bywał Aleksander Majkowski – autor powieści Życie i przygody Remusa. W spacerze uczestniczył przewodniczący Rady Dzielnicy Działki Leśne – Wojciech Jankowski, który wspólnie z radnymi obdarowywał na mecie naszej wędrówki – pięknym albumem o tej dzielnicy, autorstwa Ryszarda Siwca.

Start spaceru -ruszamy z ul. Śląskiej. Fot. Żaneta Janicka

Na mecie spaceru. Od lewej: Marcin Scheibe, Wojciech Jankowski, Piotr Kalka, Andrzej Busler i Jarosław Ellwart. Fot. Archwiwum Rada Dzielnicy Działki Leśne

 Więcej zdjęć można znaleźć w fotogalerii – wejdź tutaj.

 

Już w najbliższą środę – 22 lipca, czeka na nas kolejny spacer – po szlakach Kępy Redłowskiej będą nas oprowadzali: Jarosław Ellwart i Andrzej Busler. Zbiórka o godzinie 17.00 w okolicy pętli autobusu linii 125 przy szpitalu PCK w Redłowie, ul. Powstania Styczniowego.