Nie jest łatwo być finalistą. Przekonali się o tym uczestnicy Konkursu Wiedzy o Gdyni odbierając ciężkie torby z nagrodami od niezawodnych sponsorów, a wcześniej zmagając się z trudnymi pytaniami, zagadkami i zadaniami.

Finał V edycji Konkursu wiedzy o Gdyni odbył się 17 września 2020 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. To pozytywne w swoim przekazie i niezwykle edukacyjne przedsięwzięcie, organizowane przez Radę Miasta Gdyni, odwołujące się do gdyńskiego patriotyzmu i tożsamości, zachęcające do pogłębienia wiedzy o naszym mieście.

Do finału przystąpiło 10 uczniów z podstawówek i 11 uczniów ze szkół średnich, wyłonionych w szkolnych eliminacjach oraz międzyszkolnym półfinale. Pierwotnie finał planowany był na 16 kwietnia. Jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo uczestników został przełożony na wrzesień. Sprawiło to, że wśród finalistów ze szkół podstawowych znaleźli się licealiści, a wśród finalistów ze szkół średnich po raz pierwszy mieliśmy studenta. Po raz pierwszy także finał odbył się z zachowaniem reżimu sanitarnego, więc bez udziału publiczności.

Pierwszym zadaniem, z którym musieli zmierzyć się uczniowie, były dwa pytania na które w półfinałowym teście udzielili błędnej odpowiedzi. Potem były zagadkowe zdjęcia, które przedstawiały fragmenty gdyńskich pomników. Uczestnicy zaskoczyli jury niesamowitą spostrzegawczością rozpoznając pomniki już po pierwszym zdjęciu. Nieco kłopotu sprawił kilkuminutowy film, po którym musieli odpowiedzieć na, związane z nim, trzy pytania. Był jeszcze 10-pytaniowy test oraz rozsypanka, czyli łączenie zdjęć współczesnych osób, związanych z Gdyni z ich funkcją oraz imieniem i nazwiskiem. Te pięć konkurencji doprowadziło do wyłonienia 5 uczestników, którzy wzięli udział w ścisłym finale. Była to wyrównana walka i o zajęciu piątego miejsca, zarówno wśród uczniów szkół podstawowych jak i średnich, musiała zdecydować dogrywka.

Finałowe rozgrywki prowadził Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień z radymi Elżbietą Sierżęgą i Mariką Domozych. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali członkowie jego Komitetu Naukowego: pisarka Małgorzata Sokołowska, prezes Kaszubskiego Forum Kultury Andrzej Busler, profesor dr hab. Tadeusz Palmowski i dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Wojciech Jankowski.

Po krótkiej przerwie i pięciu kolejnych konkurencjach, wśród których znalazło się m.in. rozpoznawanie morskich piosenek oraz gatunków ryb, poznaliśmy laureatów. Pierwsze miejsce, w kategorii szkół podstawowych, zajął Julian Remus z SP 26, wyprzedzając tylko o jeden punkt swojego kolegę z SP 26Jakuba Matwiejczyka. Trzecie miejsce zajął Nikodem Czajkowski z SP 16.

W kategorii szkół średnich walka była jeszcze bardziej zacięta i o zajęciu trzeciego miejsca zdecydowała dogrywka, którą wygrała Marta Dołębska z III LO. Drugie miejsce przypadło Edgarowi Pawłowskiemu (także z III LO), który rok wcześniej zajął trzecie miejsce na podium. Pierwsze miejsce wywalczył Zbigniew Borek z VI LO.

Blisko dwugodzinne rozgrywki w obu kategoriach zakończyła ceremonia wręczenia nagród dla wszystkich finalistów. O prezenty dla laureatów zadbali niezawodni partnerzy konkursu. Organizatorzy dziękują firmie Invest Komfort, która ufundowała laureatów I, II i III miejsca kamery GoPro, głośniki bezprzewodowe i opaski huawei band. Wyższej Szkole Bankowej, która poza nagrodami ufundowała fotoreportaż z finału. Zarządowi Morskiego Portu Gdynia SA  za nagrody i upominki, które otrzymywali laureaci.

Każdy z finalistów otrzymał pamiątkowy dyplom i kilka torebek prezentów od zaprzyjaźnionych firm i instytucji. Dziękujemy za wejściówki, które przekazali Adventure Park Gdynia Kolibki, Centrum Nauki Experyment, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Emigracji; gdyńskiemu kinu Helios za książki, gdyńskiej lodziarni Miło Mi za zaproszenia na lody; Zrzeszeniu  Kaszubsko-Pomorskiemu za „Bajki gdyńskie”, a EkoPatrolowi Straży Miejskiej za zaproszenie umożliwiające laureatom na ciekawe spędzenie czasu. Piękne gadżety przygotowali: Nordea, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Gdyni, Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej oraz Zarząd Komunikacji Miejskiej. Akwarium Gdyńskiemu dziękujemy za udostępnienie modeli ryb.

Bardzo nas cieszy tak duże zaangażowanie gdyńskich firm i instytucji, które zdecydowały się uczestniczyć w konkursie Wiedzy o Gdyni. Mamy nadzieję, że możemy na Was liczyć także w kolejnych edycjach konkursu.

Źródło: UM Gdynia

 

Autor zdjęć: Marcin Rakowski / Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

 

Więcej zdjęć dostępna na stronie UM Gdynia – wejdź tutaj.