Po wakacyjnej przerwie wrócił nasz kurs języka kaszubskiego dla dorosłych dla zaawansowanych.

Ze względu na pandemię koronawirusa, spotkania odbywają się na razie zdalnie. Podczas pierwszej lekcji online (28 września) uczestnicy przypominali sobie m.in. kaszubskie liczebniki i nazwy miesięcy, a także czytali i tłumaczyli fragmenty najnowszej powieści Stanisława Jankego „Cësk”.

Przed pierwszymi zajęciami zorganizowaliśmy spotkanie dla przyszłych uczniów w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury (23 września). W imieniu gdyńskich Kaszubów przywitał ich przédnik oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdyni Franciszek Gurski oraz prezes KFK Andrzej Busler. Obecna była również członkini Zarządu Danuta Krygier.

Tłumaczyliśmy szczegóły techniczne, prowadzący lekcje Darek Majkowski opowiadał o tym, jak będą przebiegały zdalne „ùczbë”, a zaproszony informatyk Jacek Apollo pomagał w instalowaniu odpowiedniego programu. Dla kursantów najważniejsza była jednak sama możliwość spotkania się. Większość z nich bierze udział w zajęciach od ponad roku i – jak podkreślali – nie mogli doczekać się powrotu do pracy nad językiem kaszubskim.