W październiku i listopadzie przeprowadzono konserwację pomnika Ofiar I Wojny Światowej, który znajduje się przy ulicy Działdowskiej 12 w obecnej dzielnicy Leszczynki. 

Wcześniej, do około 1950 roku, zabytek był usytuowany w sercu starej Chyloni w pobliżu plebani parafii pw. Św. Mikołaja. Podczas I wojny światowej wielu mężczyzn z ówczesnej wioski Chylonia wciągnięto do pruskiej armii. Walczyli na różnych frontach, tracąc życie. Później, po 1918 r., niektórzy z nich walczyli też w wojnie polsko-bolszewickiej.

Tym wszystkim ofiarom, którzy zginęli w toku działań wojennych na wszystkich frontach w latach 1914-1920, w 1921 roku postawiono pomnik. Wykonano go w formie rzeźby przedstawiającej Jezusa z uniesionymi rękoma w geście błogosławieństwa. Na jego piersi znajduje się płaskorzeźbione Serce z krzyżem. Postać ustawiona jest na obelisku, na którym znajdują się cztery tablice z inskrypcjami poświęconymi martyrologii pierwszej wojny światowej. Na tablicy od frontu napisano:

Ku czci i pamięci Najdroższym
Ojcom Synom i Braciom
z parafii Chylonia
Którzy życie Ojczyźnie w ofierze oddali.
Błogosław Jezu Tym,
Którzy Serce Twe kochają.

Na pozostałych tablicach wymienione są nazwiska ofiar z frontów wschodniego i zachodniego.
Pomnik poddano konserwacji i renowacji dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Nasze Leszczynki”, ofiarności mieszkańców Leszczynek i Chyloni, finansowemu wsparciu Gminy Gdynia oraz pomocy parafii pw. Św. Józefa.
Więcej o historii pomnika można przeczytać na stronie: www.czec.pl 

 

Najstarszy gdyński pomnik w trakcie renowacji. Fot. A. Majkowska

Pomnik ofiar pierwszej wojny światowej konserwacji . Fot. Andrzej Busler

Więcej zdjęć w NASZEJ GALERII