Od ponad czterystu lat tradycyjny jarmark odpustowy w dzień świętego Kazimierza odbywa się w Wilnie 4 marca. Jest to szczególny dzień dla mieszkańców tego miasta. Właśnie w taki wyjątkowy sposób czczą patrona Litwy.

Święty Kazimierz patronuje także Polsce, dlatego w wielu polskich miastach odbywają się podobne kiermasze połączone z uroczystą mszą św.

W Gdyni Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej od wielu lat organizuje podobne wydarzenie. Warto wspomnieć, że często podczas uroczystości pojawiają się akcenty kaszubskie – gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przygotowuje m.in. oprawę mszy świętej w języku kaszubskim.

W tym roku, ze względu na trudny stan epidemiologiczny, miłośnicy Wilna i Ziemi Wileńskiej zorganizowali mszę świętą ku czci św. Kazimierza w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Gdyni. Przewodniczył jej proboszcz parafii NMP Królowej Polski ks. dr Edmund Skalski. Kaszubi również w niej uczestniczyli modląc się do św. Kazimierza o opiekę nad Kaszubami i Polską.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Fot. Andrzej Matulewicz