Zapraszamy do oglądania portretów literatów, którzy w większości tworzą do dziś. Otwiera tę część Pocztu Krystyna Muza-Kaczmarek, która w swoich wierszach opisuje tereny nadmorskie, pokazując losy ludzi odczuwających na co dzień potęgę i majestat morza. Z Nordą związani są też inni poeci i pisarze – m.in. Jerzy Łysk, Roman Drzeżdżon i Artur Jabłoński.

Wystawa portretów kaszubskojęzycznych twórców, czyli Poczet pisarzy kaszubskich składa się z dwóch części. W pierwszej prezentowaliśmy pisarzy i poetów, począwszy od ojca literatury kaszubskiej Floriana Ceynowy, poprzez takich wybitnych literatów jak Aleksander Majkowski, Jan Karnowski i Jan Drzeżdżon, a skończywszy na Stanisławie Pestce.

Szczególne miejsce wśród żyjących pisarzy zajmuje Stanisław Janke, poeta i powieściopisarz, autor takich dzieł jak Łiskawica czy Cësk oraz znakomitych tomików poezji: Kol kuńca wieku, Pò mie swiata nie mdze i innych.

Kaszubskich poetów-duchownych reprezentuje ks. Jan Walkusz, który rzadko pisze wprost o Bogu, ale świat wartości chrześcijańskich jest stale obecny w jego wierszach i esejach.

Wśród kaszubskojęzycznych liryków wyróżniają się twórcy, którzy oprócz wierszy piszą też teksty piosenek. Są w tym gronie: Jerzy Stachurski, Eugeniusz Pryczkowski czy Tomasz Fopke.

Na wystawie prezentujemy również portrety znakomitych poetek. Oprócz wspomnianej już Krystyny Muzy-Kaczmarek są to: Ida Czaja, Jaromira Labudda, Bożena Ugowska, Elżbieta Bugajna, Ewa Warmowska i Hanna Makurat-Snuzik.

Poczet pisarzy kaszubskich zamyka Piotr Dziekanowski, który eksperymentuje z różnymi gatunkami literackimi, ale w każdym utworze opowiada historie związane ze swoim ukochanym powiatem bytowskim.

Autorem wszystkich obrazów jest wejherowski artysta malarz Maciej Tamkun.

Obrazy pochodzą z kolekcji Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

 

Zwiedzający mogą też zapoznać się z książkami kaszubskich pisarzy, które prezentujemy w naszej „Remusowej karze” Fot. A. Majkowska

Fot. A. Majkowska