18 kwietnia minie dziesięć lat od śmierci Wojciecha Kiedrowskiego (1937-2011) – wydawcy (twórca oficyny Czec) wieloletniego redaktora naczelnego miesięcznika „Pomerania” i działacza kaszubsko-pomorskiego. Oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z miast, z którymi Wojciech Kiedrowski związał różne etapy swego życia: Gdyni, Gdańska oraz Kartuz zaplanowały pamiątkową tablicę nawiązującą do tej zasłużonej postaci. Zostanie ona umieszczona na budynku Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, które jest partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia wspólnie z Miastem Kartuzy.

Autorem projektu jest prof. Tomasz Sobisz, artysta-rzeźbiarz związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się i finansowego wsparcia tego przedsięwzięcia. Wpłaty na fundusz związany z tablicą upamiętniającą Wojciecha Kiedrowskiego można dokonywać na konto Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego:

Bank MILLENNIUM
09 1160 2202 0000 0001 2049 2878
Tytuł: darowizna na tablicę upamiętniającą Wojciecha Kiedrowskiego

 

Fragment detalu rzeźbiarskiego przygotowywanej tablicy autorstwa prof. Tomasza Sobisza.

 

W związku z odsłonięciem tablicy pamiątkowej zostanie także wydana książka autorstwa Andrzeja Buslera Wojciech Kiedrowski (1937‒2011). Działalność wydawnicza: Kara Remusa, Arkun i Oficyna Czëc. Jej wydawcami będą Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Dodatkowo, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach przygotowało wystawę fotograficzną Kadry z życia Wojciecha Kiedrowskiego. Początkowo będzie ona prezentowana w siedzibie kartuskiego Muzeum, a następnie w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni.

Książka poświęcona Wojciechowi Kiedrowskiemu, która ukaże się w połowie kwietnia 2021 roku.