Robert Chrzanowski i Małgorzata Sokołowska napisali interesującą książkę o pierwszych latach rządów „władzy ludowej” w naszym mieście. Zatytułowali ją Zebrała się w Gdyni klika. Lata 1945-1947, od płk. Siergiejenki do sfałszowanych wyborów.

 

W swojej publikacji w przystępny sposób, w oparciu o liczne materiały źródłowe, ukazali m.in. najważniejsze wydarzenia polityczne po zakończeniu II wojny światowej, opisali losy tzw. „gdyńskich pułkowników”, w tym tytułowego płk. Siergiejenki oraz płk. Anatola.

Czytelnicy dowiedzą się również o tym, w jaki sposób przebiegał proces rehabilitacji osób wpisanych na niemiecką listę narodową, oraz o wysiedleniach gdynian uznanych za „niepotrzebnych”.

Nie brakuje też informacji i zdjęć dokumentujących początki reaktywowanej Państwowej Szkoły Morskiej oraz utworzonej w Gdyni Wyższej Szkoły Handlu Morskiego.

O tej bogato ilustrowanej publikacji Andrzej Busler rozmawiał w Kaszubskim Forum Kultury z Robertem Chrzanowskim i Małgorzatą Sokołowską. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania zapisu tej ciekawej rozmowy i – oczywiście – do lektury!

Książkę można kupić TUTAJ